BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A mesterséges intelligencia verseit jobban szeretik az emberek, mint Shakespeare-t

A generatív mesterséges intelligenciák az élet minden területén tarolnak, most egy egészen meglepő dologra jöttek rá a kutatók. A költészet világa sincs biztonságban a ChatGPT-től.

Jobban tetszik az embereknek a mesterséges intelligencia (MI) által generált költészet a humán alkotók által írott verseknél − derült ki a pittsburghi egyetem friss kutatásából, amit közel 2500 ember bevonásával végeztek el.

költészet, mesterséges, intelligencia,
A mesterséges intelligencia költészetben is felveszi a versenyt az emberekkel / forrás: ChatGPT

A költészet sincs biztonságban az MI-től

Az Euronews cikke szerint a kutatásból az is kiderült, az olvasók gyakorlatilag semmilyen szinten nem tudják megkülönböztetni egymástól a gép és az ember által írott verseket, viszont mikor a szerző kilétének tudta nélkül választaniuk kellett a művek között, rendre az MI költészete tetszett nekik jobban.

De hogyan jutottak ezekre az eredményekre? 

A kutatók tíz angol nyelvű költő öt-öt versét használták fel, William Shakespeare, Geoffrey Chaucer, Walt Whitman, Emily Dickinson, Samuel Butler, Lord Byron, T. S. Eliot, Allen Ginsberg, Sylvia Plath és Dorothea Lasky alkotásait, melyek együttesen több mint 700 év művészetét ölelik fel. A versek összegyűjtését követően arra utasították az ChatGPT-t, hogy generáljon öt verset minden költő stílusában.

Ezután két kísérletet végeztek. Az elsőben 1634 résztvevőt véletlenszerűen a tíz költő egyikéhez rendeltek, majd velük tíz verset olvastattak el: ötöt az emberi költőtől, ötöt a mesterséges intelligenciától, mindezt véletlenszerű sorrendben. Ezután megkérdezték tőlük, hogy szerintük az MI vagy az ember írta-e a verset.

Az alanyok nagyobb valószínűséggel mondták azt, hogy az MI által generált verset ember írta, mintsem MI, 

míg az általuk legkevésbé humán eredetűnek tartott versek mindegyike híres költőktől származott.

A második kísérletben egy másik, 696 főből álló csoport 14 jellemző alapján értékelte ugyanezen verseket, többek között azok szépsége, érzelmessége, ritmusa és eredetisége alapján. A kutatók az alanyokat véletlenszerűen három csoportra osztották: az egyik csoportnak azt mondták, hogy a verseket ember írta; a második csoportnak azt mondták, hogy az írást mesterséges intelligencia készítette; a harmadik csoportnak nem adtak információt a szerzőségről.  

Azok a résztvevők, akiknek azt mondták, hogy a versek mesterséges intelligencia által generáltak, alacsonyabb értékelést adtak, mint azok, akiknek azt mondták, hogy a verseket ember írta - függetlenül attól, hogy a verseket valóban mesterséges intelligencia vagy ember írta.

Azok a résztvevők viszont, akiknek nem mondtak semmit a szerzőségről, kedvezőbben értékelték az AI által generált verseket, mint az ember által írtakat.

De miért lehet mindez? A kutatók szerint a mesterséges intelligencia versei azért lehetnek vonzóbbak, mert egyszerűbbek és érthetőbbek, mint az emberi alkotások.

„Eredményeink arra utalnak, hogy a résztvevők közös, de hibás heurisztikákat alkalmaztak a mesterséges és az emberi versek megkülönböztetésére: a mesterséges intelligencia által generált versek egyszerűsége a nem szakértők számára könnyebben érthető, ami arra készteti őket, hogy a mesterséges intelligencia által generált verseket részesítsék előnyben, és az emberi versek összetettségét tévesen értelmezzék a mesterséges intelligencia által generált inkoherenciaként” - emelték ki a kutatók.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.