Öt év alatt a két és félszeresére nőtt az EXIM biztosítási tevékenységében a fedezetbe vett állomány mértéke, ami tavaly már elérte a 440 milliárd forintot
– erről Jákli Gergely beszélt a VG-nek. Az EXIM elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az új biztosításifedezet-bevétel 138 milliárd forintot tett ki 2020-ban, miközben 2015-ben ugyanez még 80 milliárd volt. Magyarország hivatalos exporthitel-ügynökségének vezetője a trendet a magyarországi vállalatok külpiaci terjeszkedésével magyarázta, egyúttal rámutatott, hogy a pandémia miatt extra kereslet jelent meg a biztosítási termékek iránt. „Ugyanakkor a Covid-járványtól függetlenül emelkedő tendenciát tapasztalunk, amely az ukrán fegyveres konfliktus kirobbanásával is összefüggésbe hozható. A hazai cégek figyelmét ez az esemény rávilágította a politikai kockázatokra.”
Az EXIM jelenleg a világ 124 országába irányuló – amelyek a világ GDP-jének 96 százalékát termelik – exporttevékenységhez képes biztosítást nyújtani, tehát rendelkezik úgynevezett országlimittel, amely az egyes államokban lehetséges kockázatvállalások maximális szintjét határozza meg.
A közelmúltban totálisan instabillá váló Afganisztán nem szerepel a listán (az afgán piacon aktív magyar vállalkozás nincs nyilvántartva), mivel eleve rendkívül magas volt a politikai és a gazdasági kockázati besorolása.
Ennek megállapítása egy hétfokozatú skálán történik, amelyen az 1-es besorolás jelenti a legalacsonyabb kockázatot, míg a 6-os az eseti jelleggel, a 7-es pedig a nem finanszírozható és nem biztosítható relációkat jelöli. Utóbbi kategóriába november óta Etiópia, Laosz, a Maldív-szigetek, Mianmar, Suriname került be.
Jákli Gergely erről azt mondta, hogy az innen érkező vételi szándékot még így sem szabad elutasítani, de mindenképpen érdemes erős előfizetési konstrukcióhoz kötni. A besorolásokat fél-, illetve évente frissítik, jellemzően makroadatok alapján, amelyben meghatározók az OECD-minősítések, valamint az exporthitel- és befektetési biztosítási ágazat nemzetközi szervezetének, a Hitel- és Beruházási Biztosítók Nemzetközi Uniójának (Berni Unió) a konkrét tapasztalatai. A szervezet (személyes jelenléttel) legutóbb 2019-ben Indiában ülésezett, az idén októberben pedig Budapesten tartja az éves közgyűlését, amelyen áttekintik ezt a kérdést is.
Az EXIM elnök-vezérigazgatója rámutatott, hogy a nyilvánvaló kockázatok mellett számos kevésbé kézzelfoghatóval is számolniuk kell a vállalkozásoknak. A politikai mellett ilyen az ellátási és értékesítési láncok biztonsága, a kereskedelmi háborúk vagy a védővámok. Ezeket érdemes egyben kezelni, hogy fel lehessen rájuk készülni. Globálisan 84 exporthitel-ügynökség tagja a Berni Uniónak, amelyek közül egyes szereplők – beleértve az EXIM-et is – képesek mind a kereskedelmi, mind a politikai kockázatok átvállalására. Az előző évben a 18 ezer milliárd dolláros világkereskedelmi forgalom 14 százalékát biztosították a berni uniós tagok. Miközben a globális forgalom 7,5 százalékkal csökkent 2019-ről 2020-ra, az exporthitelügynökök biztosítási volumene 9 százalékkal nőtt, illetve megfigyelhető a piaci biztosítások hátrébb húzódása és az állami szereplők szerepvállalásának felértékelődése is a pandémia okán. Jákli Gergely ugyanakkor azt is aláhúzta, hogy a legutóbbi, 2008–09-es pénzügyi válságkor a növekmény 14 százalék volt.
Ebből az következik, hogy koronavírus nyomán nem ugyanolyan típusú megtorpanást látunk, hiszen a piac kockázatvállalási étvágya nem szűnt meg, csak a hangsúlyok helyeződtek át. Az állam közbelépése szükséges, de korántsem a korábbi mélységben.
Ezzel együtt is kijelenthető, hogy az exporthitelügynöki intézmény szerepe itthon és a világban is egyre hangsúlyosabb. Ezt jól szemlélteti az Európai Bizottság (EB) tavaly tavaszi lépése, amellyel módosította az európai uniós szabályrendszert, és megnyitotta a lehetőséget, hogy az állami tulajdonú hitelbiztosítók, mint az EXIM, az unióba irányuló exportkereskedelem kockázataira is nyújthassanak biztosítást. Erre korábban nem volt lehetőség.
Mindez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az EU – a járvánnyal összefüggésben – átmenetileg piacképtelenné nyilvánította saját magát. Három éve még senki nem gondolta volna, hogy egy hazai vállalatnak szüksége lesz az EXIM-re, hogy egy német tranzakció kapcsán biztosítson halasztott fizetést. Mostanra ez bekövetkezett, vagyis a hihetetlent is be kell árazni
– fogalmazott. Az EXIM Németországon túl olyan relációkban jelent meg biztosítóként, mint az USA, Franciaország, Olaszország, Ausztria, Csehország vagy Szlovákia. Az EXIM az EU-n belüli kereskedelmi forgalom biztosítására hozta létre a Kárenyhítő hitelbiztosítási programját, amelyet kedvezményes feltételekkel és gyorsított eljárással nyújt. A nyugati piacokra mintegy negyven kötvényt bocsátottak ki eddig.
A vonatkozó uniós szabályozás december 31-ig érvényes, de zajlik az EB tagállamok közötti felmérése, egyeztetése a határidő meghosszabbításáról. Ez október folyamán dőlhet el, és Jákli Gergely szerint van esély, mivel a járványhelyzet nem ért véget. Ráadásul az EB nem először szabna új időpontot: az első dátum 2020. december volt, amely 2021 júniusára, majd az év végére módosult.
Az EXIM az unión kívül már a pandémiát megelőzően is képes volt biztosítást nyújtani a világ legtöbb pontján, beleértve Közép-Ázsiát, a Távol-Keletet, Afrikát, Latin-Amerikát.
Ezek díja a konkrét szerződés értékének 1–5 százaléka között mozog, amely költség könnyen beépíthető a kereskedelmi árba, hiszen rugalmasságot kínál a vevőnek finanszírozási és fizetési szempontból is.
Arról nem beszélve, hogy a kárfizetési indexek alapján távolról sem ablakon kidobott pénzről van szó. A Berni Unióban regisztrált exporthitelügynökök 2020-ban 6,6 milliárd dollárnyi kárt fedeztek, amely nominálisan magas érték, de jóval elmarad a 2008-as válság összegétől.
Ez ugyancsak optimizmusra ad okot, és azt jelenti, hogy a piacnak nem volt szüksége akkora támaszra a biztosítói szegmens részéről. Az EXIM-nek 2,4 milliárd forint kárfizetése volt 2020-ban, 2021 első fél évében pedig 1,2 milliárd. Ebben ugyancsak látszik némi kiugrás, de a 440 milliárdos állományhoz képest nem minősül jelentősnek. Jákli Gergely kiemelte, hogy az EXIM minden káresetnél fizet, a politikai kockázatra is, ahogy tette ezt anno az ukrajnai konfliktushoz kapcsolódó kárigény esetében is. „Ezzel együtt sem versenyzünk a piaci biztosítókkal, mi a kiegészítői vagyunk az ágazatnak. A piacképtelen biztosításokat visszük, egyedi kockázatokat is képesek vagyunk kezelni. Tesszük ezt abban a reményben például, hogy az ilyen ügyletek, ha megerősödnek, előbb-utóbb a piac számára is benchmarkolhatóvá válnak.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.