Megkértük Peter Sumert, a BITmarkets kriptovaluta-tőzsde vezérigazgatóját, hogy mutassa be a „kriptovilág” alapfogalmait, és különösen azt, hogy azok ismerete hogyan lehet hasznos az átlagember számára. A vállalat mottója a „Crypto made simple” – a szakértő tehát az egyik legalkalmasabb személy arra, hogy a bonyolult dolgokat érthetően elmagyarázza.
A kriptovaluták és különösen a bitcoin világából származó hírek naponta szerepelnek a médiában. Mindeközben pedig az is tény, hogy a lakosság többsége nem rendelkezik kriptovalutákkal, így a téma még mindig vagy érthetetlen az emberek számára, vagy nem bíznak a kriptovilágban, esetleg azt sem tudják, mire valók a valuták. El tudná mondani egyszerűen és tömören, hogy milyen előnyei vannak a kriptovalutáknak a mai világ számára?
Több száz tudományos cikket írtak és számos könyvet adtak ki már erről. De ha nagyon tömören, röviden kellene bemutatnom a működésüket, akkor egy pénzrendszerhez hasonlítanám. Azt mindenki tudja, mi a pénz, hogyan kering a piacon, és milyen funkciója van a bankoknak. Most képzeljük el, hogy egy kriptopénz, mondjuk a bitcoin, és az a szoftver, amin működik (amit blokkláncnak nevezünk), szintén tudja mindezt. De ehhez nincs szüksége központi hatóságra. Elméletileg bármit megvásárolhatna bitcoinnal, fizetést kaphatna bitcoinban, megtakarításait bitcoinban tarthatná, befektethetne azon keresztül és így tovább. Nem az állam garantálja, hogy nem veszíti el, hanem a blokklánc számítógépes program, amely egy elosztott főkönyv az összes tranzakcióról. Ez átláthatóságot és változatlanságot, tehát stabilitást biztosít – ennek megfelelően magas szintű biztonságot ad a rendszernek, amelyhez senki sem nyúlhat hozzá, és senki sem változtathatja meg.
Tehát azért, mert bankok és így díjak nélkül képes bankrendszerként működni, a bitcoin forintértéke gyakorlatilag nulláról 24 millióra emelkedett a megalakulása óta?
Nem csak ezért. A szoftver úgy van programozva, hogy a bitcoin véges mennyiségű. Ellentétben a forinttal, az euróval vagy a dollárral, amelyek mennyiségét a központi bankok folyamatosan növelik, ami az árak emelkedését okozza, a bitcoinnal ez nem történhet meg. Sokan ezért ugyanazzal az indíttatással vásárolják, mint mondjuk az aranyat – azaz értékmegőrzőként.
A bitcoin után egyre több kriptovaluta érkezett – egész áradat van belőlük. Miben különböznek?
Egyeseket a bitcoin inspirált, és megpróbálják leutánozni a sikerét. Vagyis minimális összegért kezdik el árulni, és alkotóik abban reménykednek, hogy egy nap ennek az összegnek a többezerszeresét fogják érni. Sok ilyen projekt megbukott, de vannak más kriptovaluták és tokenek is, amelyek új funkciókat látnak el.
Vegyük például az ethereumot, a bitcoin után a második legnagyobb kriptopénzt. Gyors népszerűségre tett szert, többek között annak köszönhetően, hogy képes okosszerződéseket – olyan automatizált szerződéseket – kötni, amelyek érvényesítéséhez nincs szükség törvényre. Tehát ismét kitaláltak valamit, ami helyettesítheti a „hagyományos” világunk bonyolult bürokratikus folyamatait.
Sok kriptovaluta, amely jelenleg a piacon van, és intelligens szerződések alapján működik, szintén mesterségesintelligencia-jellemzőket használ. Ezek úgynevezett decentralizált autonóm szervezetek, amelyek egy olyan ökoszisztémát hoznak létre, ahol az emberi beavatkozás kockázata megszűnik, és ezért nem befolyásolják az irányítását.
Említette a tokeneket. Mik azok, és mi a gyakorlati hasznuk?
A blokklánc lehetővé teszi további tokenek létrehozását, így nem áll meg a bitcoinnál. Vannak különböző digitális projektek, amelyek magát a blokklánc-technológiát használják, és annak beállításait integrálják a hagyományos világba. Abban a szűkebb értelemben, hogy mi a BITmarketsnél például saját tokent indítottunk, az egy kereskedelmi előny az ügyfeleink számára.
A tokenizálást ismét egy hétköznapi példával mutatnám be. Képzelje el, hogy Ön a kedvenc áruházának egyik hűséges vásárlója. Az áruház 1000 forintos kedvezménykupont ad Önnek, valamint vagy száz másik csúcsügyfélnek. A kupon korlátlan érvényességi idővel rendelkezik, és van benne valamilyen beépített mechanizmus, amely lehetővé teszi, hogy a kupon értéke növekedjen. Például minden egyes évvel a kedvezmény tíz százalékkal nő, vagyis egy év múlva 1100 forint kedvezményt kap. Ezenkívül a kupon tulajdonosa egyéb előnyökkel is rendelkezik majd, például részt vehet a szavazásban arról, hogyan fejlesszék a népszerű áruházat, miképp jótékonykodjanak és így tovább. A lényeg a végén: a kupon kereskedhető lesz, tehát piaci áron eladhatja, azaz készpénzt kérhet érte, vagy éppen ellenkezőleg, értéknövekedés kilátásával fektethet bele.
Az ilyen tokenek tehát gyakorlatilag minden felhasználóra vonatkozhatnak. Miért nincsenek még az asztalon?
Igaza van, egy teljesen új világ nyílik meg a kriptotokenekkel. Nagyban segítik a kis cégeket abban, hogy a vállalkozásukhoz szükséges tőkét szerezzenek anélkül, hogy hatalmas díjakat kellene fizetniük a befektetési bankoknak a tőzsdére lépésért, vagy a magánbefektetőknek a nyereségből való részesedésért. Tokeneket valóban bárki létrehozhat, de természetesen mindig fontos ellenőrizni a tokent felajánló cég vagy felhasználó eredetét és célját.
Meggyőződésem, hogy még csak a legelején járunk a folyamatnak. Olyan ez, mint amikor a világ lelkesen hozzászokott a nyomógombos mobiltelefonokhoz, és nem is sejtette, hogy az okostelefon és az érintőképernyős kijelző már csak néhány lépésre volt – ma pedig már emberek milliárdjai használják. Ugyanez a jövő vár a kriptovalutákra és a tokenekre is.
A BITmarkets 2022 elején történt megalapítása óta a világ több tucat piacán vezette már be szolgáltatásait, amelyeket 15 nyelven nyújt. A vállalat több mint 200 kriptovalutát kínál, amelyeket az ügyfelek a BITmarkets platformján keresztül megvásárolhatnak, tárolhatnak és kereskedhetnek velük. Peter fiatal csapatának sikerült saját tokent is bevezetnie, a BTMT-t, amely nyilvánosan kereskedhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.