Nemzetközi együttműködésben, jól bevált konstrukcióban épül az új atomerőmű Pakson. A világ vezető technológiájával rendelkező Roszatom primer köri technológiájához különböző nyugati beszállítóktól származó komponenseket illesztenek. Az orosz fővállalkozóval hatékonyan működnek együtt már a mostani szakaszban is német, francia, amerikai, svájci, osztrák, holland és természetesen magyar alvállalkozók. A terület-előkészítésen mások mellett a német Bauer cég és a magyar Duna Aszfalt vett és vesz részt jelentős személyi és gépállománnyal, a küszöbön álló alaplemez kivitelezésében az orosz TITAN 2 alvállalkozójaként a magyar tulajdonú Bayer Construct is szerepet vállal.
2024-ben jelentős előrehaladás történt Magyarország legnagyobb zöldberuházásában, a Paks II. projektben. Elkészült és az őszi árvíz idején jól vizsgázott a talajvizet a munkagödrön kívül tartó, közel 3 kilométer hosszú résfal. Az 5. blokki területen mínusz ötméteres szinten kialakított síkon elvégezték a talajszilárdítást, majd hozzáfogtak a gödör további mélyítéséhez, immár az úgynevezett tervezési szintig. Ez annyit tesz, hogy egyes helyeken a 23 métert is eléri a gödör mélysége, azaz szinte elférne benne egy tízemeletes lakóház. Ezen a területen épülnek majd fel az 5. blokki nukleáris sziget épületei, köztük a reaktorcsarnok, amelyben helyet kapnak a fő technológiai folyamatok kiszolgáló- és segédrendszerei, valamint az üzemeltetés irányítását és biztonsági felügyeletét biztosító rendszerek, épületek.
A nukleáris sziget 3 méter vastag beton alaplemezének kivitelezése, s az annak részeként megvalósuló első betonöntés, amely szimbolikus momentuma az atomerőmű-építésnek, immár a küszöbön van. Az alaplemez megfelelő betonreceptúrájának kiválasztása nagy körültekintéssel zajlott, mock-up tesztek készültek a betonösszetételek viselkedésének vizsgálatára. Megérkeztek Paksra azok a rendszerek, rendszerelemek – például csövek, zsompok –, amelyekre szükség lesz az első betonöntésnél.
Az év utolsó hónapjaiban a Bauer hatalmas cölöpözőgépei az 5. blokk mára már monumentálisra nőtt munkagödrétől északra, a 6. blokk területére költöztek, és dolgoznak a talaj szilárdításán. Ez a munkafolyamat is hamarosan befejeződik. A terület-előkészítés nagyságrendjét jól jelzi, hogy a munkagödör kialakítása összességében három és fél millió köbméternyi föld kiemelésével jár, a talajszilárdítást 17 hektáron végzik el.
Időközben készülnek a kiszolgálóépületek az építési-szerelési bázison. Itt 124 építmény lesz – csarnokok, raktárak, öltözők –, ezek kivétel nélkül megkapták az építési engedélyt az Országos Atomenergia Hivataltól, mintegy felük elkészült vagy kivitelezés alatt van.
Pakson korszerű, továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200 típusú atomerőművi blokkok épülnek. Ezeknél számos, korábban nem használt biztonsági funkciót alkalmaznak. Az egyik ilyen a zónaolvadék-csapda, ami arra szolgál, hogy a rendkívül kis valószínűségű, tervezési alapon túli események során a reaktor aktív zónájának megolvadása esetén az olvadékot befogadja, és megakadályozza, hogy kölcsönhatásba lépjen az alaplemez betonjával. Ez a berendezés, amelyet a létesítés korai fázisában a reaktortartály alá építenek be, 2024 augusztusában megérkezett Paksra. Szállítása nemzetközi, kidaruzása iparági együttműködésben zajlott a hatóság felügyelete mellett. A következő főberendezés, amely elkészül, várhatóan az atomerőmű szívének is nevezett reaktortartály lesz. Ennek 2024 áprilisában kezdődött meg a kovácsolása Szentpéterváron. Gyártását a legszigorúbb nemzetközi ajánlásokkal összhangban, az Országos Atomenergia Hivatal és a Paks II. Zrt. szakembereinek rendszeres helyszíni felügyelete mellett végzik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.