A Bosch-csoport árbevétele 10,1 százalékkal, a kamatfizetés- és adózás előtti eredménye pedig több mint felével nőtt 2021-ben, mindezt a koronavírus-világjárvány, a félvezető-ellátás miatti nehézségek, valamint a már a 2021-es üzleti évben is jelentősen dráguló nyersanyagárak ellenére sikerült elérni. „A kedvező árbevétel-mutatók mellett széles körű költségcsökkentési intézkedéseink is eredményesnek bizonyultak” – magyarázta Markus Forschner, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának pénzügyi területekért és üzleti stratégiáért felelős tagja a vállalatcsoport éves sajtótájékoztatóján.
A Bosch-csoport kutatás-fejlesztési ráfordításai 6,1 milliárd euróval stabilak maradtak
(2020: 5,9 milliárd), míg beruházásai kismértékben, 3,9 milliárdra emelkedtek (2020: 3,3 milliárd). A kutatás-fejlesztési ráfordítások középpontjában az elektromobilitás és a vezetéstámogató rendszerek, emellett pedig az ipari és fűtéstechnika villamosítása állt. A sajáttőke-arány tovább javult, és 1,3 százalékkal, 45,3-re nőtt.
A vállalat minden üzleti területe hozzájárult a kedvező eredményekhez, de a mobilitási megoldások üzleti szektor érte el a legnagyobb árbevételt: 7,6 százalékos növekedéssel 45,3 milliárd euró lett. Előző évi veszteségét követően ez az üzleti terület 2021-ben enyhén pozitív, 0,7 százalékos árbevétel-arányos üzleti eredményt ért el.
Az ipari technika üzleti szektor profitált a gépipari üzleti környezet fellendüléséből, és 18,9 százalékkal, 6,1 milliárd euróra növelte árbevételét. Az árbevétel-arányos üzleti eredmény 8,4 százalék. A fogyasztási cikkek üzleti szektor az eleve erős előző évihez képest 12,7 százalékkal, 21 milliárd euróra növelte árbevételét, és 10,2 százalékkal ismét két számjegyű árbevétel-arányos üzleti eredményt produkált. Az energia- és épülettechnika üzleti szektor árbevétele 7,8 százalékkal nőtt, és 5,9 milliárd euró összbevétel mellett 5,1 százalékos árbevétel-arányos üzleti eredményt ért el. A vállalat klímabarát fűtéstechnikája nagymértékben hozzájárult ehhez a sikerhez.
A Bosch-csoport minden régióban árbevétel-növekedést könyvelhetett el. Európában az árbevétel elérte a 41,3 milliárd eurót, ami 8,9 százalékkal haladja meg az előző évit. Észak-Amerikában 6,5 százalékkal, 11,4 milliárd euróra nőtt az árbevétel, ami Dél-Amerikában 32 százalékos bővüléssel, 1,4 milliárd lett. Az ázsiai–csendes-óceáni térségben, az egyéb régiókat is beleértve, 24,5 milliárd euró árbevételt generált a cégcsoport, ami 13,1 százalékos növekedést jelent.
2021. december 31-én a Bosch-csoport világszerte 402 614 munkatársat foglalkoztatott, 7580 fővel többet, mint az előző évben. Mindhárom fő régiót – Európa, Amerika és Ázsia – a növekedés jellemezte, míg Németországban 131 652 fővel stabilan alakult a foglalkoztatottak száma. A kutatás-fejlesztés területén 2949 munkatárssal többen, összesen 76 121-en dolgoztak.
Az egyik legnagyobb bizonytalanságot az Ukrajnában zajló háború jelenti. A vállalat a munkatársak iránt komoly felelősséget vállal, és már az első naptól kezdve átfogó humanitárius segélyt nyújt azoknak, akiknek menekülniük kell a háború miatt otthonaikból – jelentette ki Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke a vállalatcsoport éves sajtótájékoztatóján. Hartung szerint a mostani helyzet jól érzékelteti a politikára és a társadalomra nehezedő nyomást: csökkenjen a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés és határozottan lépjenek fel az új energiaforrások kiaknázása érdekében. A Bosch-csoport ezért következetesen folytatja a klímavédelemért tett erőfeszítéseket. Ennek szellemében a vállalatcsoport elnöke három évre szóló, mintegy hárommilliárd euró értékű beruházási programot jelentett be olyan klímasemleges technológiák fejlesztésére, mint például az elektromosítás és a hidrogénalapú megoldásokkal kapcsolatos kutatások.
A Bosch-csoport 5,2 százalékkal növelte árbevételét 2022 első negyedévében.
„Jól indítottuk az idei évet, és egyelőre úgy látjuk, hogy akár felül is múlhatjuk a pénzügyi jelentésben előirányzott 6 százalékos árbevétel-növekedést” – jelentette ki Markus Forschner. Hozzátette, a 2022-es üzleti év egészét illetően azonban a bizonytalan üzleti környezet miatt nehéz becslésekbe bocsátkozni. A vállalat eredményét mindenekelőtt az energia-, anyag- és logisztikai költségek növekedése terheli meg jelentősen. Jelenleg a mobilitási megoldások üzleti szektorban tapasztalható különösen nagy költségoldali nyomás, ahol bizonyos nyersanyagok ára nagyjából megháromszorozódott 2020 óta.
A világgazdaság tekintetében a vállalat szűk 3,5 százalékos növekedésre számít az idén – az év elején még mintegy 4 százalék volt ez az előrejelzés.
A vállalatcsoportnak az autógyártást illetően korábban 88 millió darabra vonatkozó prognózisa, valamint az előző évhez viszonyított 9 százalékos növekedési várakozása sem tartható. Ennek okait a járvány következtében Kínában ismét bevezetett korlátozásokban, illetve a félvezető-ellátásban továbbra is tapasztalható nehézségekben látja Forschner. Összességében azonban a pénzügyi igazgató továbbra is bizakodó.
A hatékony klímavédelem érdekében a Bosch belép a hidrogénelektrolízis komponenseinek piacára. Az évtized végéig a Bosch csaknem 500 millió eurónyi befektetést szán az új üzleti területre, ennek felét a 2025-re tervezett piaci bevezetésig valósítja meg a tervek szerint. „Széles körű alapokkal rendelkezünk a hidrogéntechnológiák fejlesztéséhez, és célunk, hogy elősegítsük a hidrogéntermelést Európában” – jelentette ki Stefan Hartung, a Bosch igazgatóságának elnöke. Hozzátette, 2030-ra világszerte már mintegy 14 milliárd eurós volumenre számítanak az elektrolíziskomponensek piacán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.