A hétfői Ingatlan.com közleménye szerint véget ért a kereslet zuhanórepülése , ami már önmagában szinte pozitív hírnek tűnik a több mint egy éve lejtmenetbe váltott lakáspiacon. Csakhogy a bázis alacsony, a tavaly júniusi piacot már a háborús bizonytalanság, az energiaársokk, majd a növekvő infláció nyomta le.
Az utolsó békeév, gyakorlatilag szó szerint 2021 volt a lakáspiacon, a 2022 februárjában kitört orosz–ukrán háború még tart, és az inflációt sem sikerült még megfékezni, a lélektani határon túllépett lakáshitelkamatok mellett csak azok vásárolnak lakást, akiknek élethelyzetük változásából adódóan (összeköltözés, különköltözés, családalapítás, örökség, munkahelyváltás, stb.) muszáj. Ők tartják fent azt a fordulatszámot, ami miatt várhatóan már nem csökken tovább a tranzakciók száma annál, ahová korábban bezuhant.
Debrecenben az ipari beruházások miatt váltak el az országostól a piaci folyamatok, a 23 százalékos keresletnövekedés oka egészen biztosan az épülő autógyár és az akkumulátorgyár generálta lakhatási szükséglet, míg a budapesti 10 százalékos plusz a tavalyihoz képest már inkább csak a fővárosi piac átlagosnál nagyobb értékállóságára utalhat.
Ellentmondásos fél év jöhet, egyrészt élénkülhet a piac, de az árak gyorsuló ütemben fognak csökkenni, mert nem lesz akkora volumenű az élénkülés, ami megfordítaná a trendet
– fogalmazott Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a Világgazdaságnak. Szerinte az, hogy vannak, akiknek gyorsan el kell adni a lakásukat, hogy a kifutó kedvezményeket igénybe vegyék, megindíthatja az áresést. A határidő kényszerítő erő, eddig ugyanis nem nagyon voltak rákényszerítve az eladók semmire.
Beszállópontnál nem tart a piac, egyelőre nem tűnt fel az a hajó, amire fel lehetne szállni,
az otthonteremtési kedvezmények a városokban kifutnak, a babaváró egy év türelmi idővel alacsony korhatárossá válik, a falusi csok pedig nem a meghatározó részét adja a támogatott keresletnek.
Általános a bizonytalanság a lakáspiacon, a helyzetértékelések azt a nézőpontot tudják tükrözni, hogy kit, hogyan érintenek a változások. A számok magukért beszélnek, a bankok, az ingatlanközvetítők, a lakásépítő vállalkozások egyaránt ügyfeleket veszítettek az elmúlt több mint egy évben.
Tulajdonostól akarnak lakást venni a piacon maradt kevesekFelére esett az ingatlanközvetítőkön keresztül kínált ingatlanok iránti érdeklődések száma, a tulajdonosok által hirdetett lakások és házak iránt mindeközben szerényebben, de több mint negyedével csökkent az érdeklődés. Az év első öt hónapjában 42 százalékkal zuhant be országosan a lakáspiaci kereslet, aminek elemzését az Ingatlan.com adatai alapján végeztük el. |
Az árak lassan, de fokozatosan csökkennek, helyenként már a 2020–2021- es szinten lehet vásárolni, a budapesti átlagár 900 ezer forint jelenleg. Egy hónapja az Otthon Centrum elemzője konkrétan úgy fogalmazott, hogy
legutóbb a Covid második és harmadik hullámának a közepén lehetett ilyen sokat alkudni,
a hagyományosan kedvelt tégla lakásoknál május végén például 7,8 százalékot, a rezsivédett paneleknél még többet, már az első negyedévben 8,1-et.
Egy hónappal később, június végén az OTP Ingatlanpont viszont már arról írt, hogy a lakáspiaci alkunak is van határa, bár a csökkenő árkedvezmény azt jelzi, hogy az eladói árvárakozások racionálisabbak lettek. A legnagyobb korrekcióra a kis értékű családi házak tulajdonosai kényszerültek, akik közül többen is 30–50 százalékkal a meghirdetett irányár alatt váltak meg végül ingatlanuktól.
Ilyen mértékű alkukra számítani fölösleges, az országos átlag minden ingatlantípusnál egy számjegyű. Óriási kérdőjel, és a jövőkép felvázolásához nagyon fontos elem a beígért új otthonteremtési kedvezmény, ami egyelőre fehér folt a palettán, noha a lakáspiac felpattanása enélkül aligha lehetséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.