Az enyhe tél miatt nem robbant fel a rezsibomba, a benzinárak emelkedéséhez pedig hozzászoktak az agglomerációba költözők, az ingázást ez nem igazán befolyásolja. Az újépítésű ingatlanokat viszont kevesebben tudják megfizetni, ezért a használtak iránt élénkebb a kereslet – tapasztalják a Világgazdaság által megkérdezett ingatlanközvetítők.
Budapest népszerűsége megingathatatlan, az agglomeráció települései közül pedig a mérete és jó megközelíthetősége miatt a már jelenleg is túltelített Érd vezet – válaszolta Laczi Csaba, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője.
Nagymértékű ármódosítás sem a fővárosban, sem a vonzáskörzetében nem tapasztalható, leginkább stagnálnak az árak, a 30-40 milliós, de akár a 100 millió forint feletti értékű ingatlanok körében is lehet találni az átlagos alkuszint feletti, kifejezetten jó lehetőségeket.
„A rezsitámogatás csökkentését az enyhe télnek és a spórolási technikáknak köszönhetően kevésbé szenvedték meg a korszerűtlenebb, nagyobb ingatlanokban élők, melyek mégis magas számban jelentek meg a kínálatban. A visszafogott kereslet miatt ugyanakkor nehéz meghatározni, hogy ezek az ingatlanok inkább az alacsonyabb vevői aktivitás következtében vagy ténylegesen a kedvezőtlenebb fenntartási költségek miatt halmozódtak-e fel a kínálatban” – jellemezte az idei agglomerációs piacot meghatározó tendenciákat a Világgazdaságnak Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
Mint kiderült, a magas üzemanyagárak, és a tavaly őszi rezsipara ellenére sem pártoltak el az agglomerációtól a vásárlók,
a keresési szempontok közül a vártnál kevésbé hangsúlyosak az energetikai paraméterek.
Az érdeklődők törekszenek arra, hogy minél jobb energetikájú, esetleg napelemes ingatlanokat találjanak, de sokkal inkább jellemző, hogy kevésbé a fenntarthatóság, inkább a vételár összege a döntő.
Az agglomerációs települések ingatlanpiacán az érdeklődések számát nagyban befolyásolja az újépítésű kínálat elérhetősége. Miután Érden és Budakalászon már nem adnak ki új építési engedélyt, így itt azok a vásárlók keresgélnek, akik használt ingatlanokkal is megelégszenek – mondta a szakértő.
A keresletre hatással vannak továbbá az egyes településekkel kapcsolatban megjelenő sajtóhírek, miként például az, hogy Érden kitehetnék a megtelt táblát már, hiszen a településválasztás során elsődleges a megfelelő infrastruktúra, hogy elegendő bölcsődei, óvodai férőhely és orvosi ellátás is elérhető legyen ott.
A fővárosi agglomeráció hat szektorának összes települését figyelembe véve
a legmagasabb átlagos négyzetméteráron a budaörsi és a szentendrei ingatlanok keltek el, míg a legmegfizethetőbb települések közé Üllő, Vác és Gyömrő tartozott
– derül ki a Duna House adataiból.
A szektorok összes tranzakcióját figyelembe véve átlagosan 100 négyzetméter körüli ingatlanokra szerződtek az ügyfelek az agglomeráció településein. Szentendrén volt a legkiemelkedőbb az átlagos ár, ahol 103 millió forint feletti összeget költöttek a vevők, átlagosan 130 négyzetméter körüli ingatlanokra. Ugyanakkor Százhalombattán az átlagos ingatlanméret 50 négyzetméter, az otthonteremtésre fordított átlagos összeg pedig 32,7 millió forint volt az idei első féléves eladások adatai alapján.
„Beigazolódott a múlt év végi prognózis, miszerint viszonylag rövid stagnálás után, még 2023-ban lehet majd számítani a piac felélénkülésére” – foglalta össze Benedikt Károly, rámutatva, hogy a második félévtől beköszöntött a trendforduló. Az év első felében a magas infláció, a hitelezési nehézségek és a jelentős mértékben továbbra sem csökkenő ingatlanárak hatására zömében azok döntöttek ingatlanvásárlás mellett, akiknek élethelyzetükből adódóan nem volt lehetőségük kivárni.
Időközben a keresleti piac kínálati piaccá alakult át, lényegében a vevők kezdték diktálni a tempót, akik idén jóval megfontoltabban hozták, hozzák meg a döntést, mint korábban és jóval merészebb alkuval igyekeznek csökkenteni a tulajdonos által megszabott áron.
Azok az eladók, akik hajlandók az árból engedni, vagy eleve a piaci aktualitásoknak megfelelően árazták be otthonukat, gyorsabban jutottak el a szerződéskötésig még akkor is, ha korszerűsítésre szoruló ingatlant árultak. A legjobb ajánlatokra ugyanis még a kínálati piacon is hamar lecsapnak a vevők, bár igaz ez a városi, az agglomerációs vagy a vidéki otthonokra is.
A falusi CSOK-kal érintett települések esetében egyesek kivárják a jövő évtől igényelhető magasabb támogatási összeget, míg mások inkább alacsonyabb állami hozzájárulással, de még az idei árakon vásárolnak.
A tavalyi év végéhez képest változott a helyzet a házgyári lakások piacán, ahol
a rezsivédett címke árfelhajtó ereje mérséklődött, korrigáltak az árak a Duna House Barométer árindexe alapján.
A panellakások iránti kereslet azonban élénk, továbbra is népszerű ez az ingatlantípus.
Az oktatási, egészségügyi intézmények elérhetősége továbbra is befolyásolja a döntéseket, valamint a home office lehetősége változatlanul bátorítja a családokat arra, hogy a városoktól távolabb eső, kisebb településeken keressenek, vagy teremtsenek otthont.
Az ingázás melletti döntést a magas üzemanyag költségek kevésbé támasztják alá, de ha valaki alkalmazkodik és legalább részben, vagy egészben hajlandó a tömegközlekedést választani, akkor például a vármegyebérlet bevezetésének köszönhetően kedvezőbb költségekkel kalkulálhat.
Megérzik a benzinár és a rezsi növekedését az ingázók, de ez sem riaszt el mindenkitMára csak Budapest legdrágább kerületeivel szemben őrizték meg egyértelmű árelőnyüket a fővárosi agglomeráció települései, miután az elmúlt években az ingatlanok ára és a gépjármű-fenntartás költségei egyaránt emelkedtek. Az ingázás a benzinárstop megszüntetésével tovább drágul. Beköltözési hullámot először a tél végén, az új rezsiszámlák generálhatnak a várakozások szerint. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.