A nyolc kiemelt magyarországi üdülőkörzet között jelentős különbség mutatkozik az árazás tekintetében: a legdrágább Budapest és a Balaton, a legolcsóbb pedig változatlanul a Tisza-tó környéke az MBH Index adatai szerint.
Tavaly összességében emelkedtek az árak, de igen változatosan alakultak a kiemelt üdülőövezetek lakóingatlan- és nyaralópiacain.
Tavaly összességében növekedtek a fajlagos árak hazánk üdülőkörzeteiben az MBH Jelzálogbank szakértői szerint, az övezetek közül
Idén várhatóan többen dönthetnek ingatlan vásárlása mellett, akár saját részre, akár befektetési céllal – vélik a szakértők, akik erre a javuló gazdasági kilátások és a mérséklődő kamatszintek hatására számítanak.
A növekvő kereslet árnövekedéshez vezet, ez pedig nagymértékben befolyásolhatja, hogy milyen hozamot eredményez egy ingatlanbefektetés. A hitelezési piacon idén erős élénkülést tapasztaltak az év első hónapjaiban, országosan áprilisban már 128,6 milliárd forint volt az új jelzáloghitel-kihelyezések volumene, ami 88 százalékos növekedés 2023 decemberéhez képest.
A jelzáloghitel-piacon a jelenlegi kamatszinten az év hátralevő részében további élénkülésre számítunk, hiszen az ingatlanárak emelkedése miatt sokan úgy látják, hogy nem érdemes tovább kivárni a hitel felvételével
– mondta Soós Csaba, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezetője.
A legdrágább körzet változatlanul Budapest, ahol a 900 ezer forintot is meghaladták a négyzetméterenként fizetett összegek.
A legolcsóbb üdülőkörzet továbbra is a Tisza-tó környéke, ahol 200 ezer forint körül alakulnak a négyzetméterárak, emellett a Mátra-Bükkben szintén alacsonyan maradtak, 370 ezer forinthoz közelítettek az árak.
Tíz, illetve öt évre visszamenőleg is vizsgálták az üdülőövezetek átlagos árainak alakulását az MBH Jelzálogbank elemzői.
Az ingatlanárak ebben az időszakban a Velencei-tó-Vértes üdülőövezetben és Budapesten több mint négyszeresükre nőttek, míg a Mecsek-Villány, a Balaton, a Mátra-Bükk és a Dunakanyar üdülőövezetben három és félszeres volt az árnövekedés. A Tisza-tónál és Sopron-Kőszeghegyalján emelkedtek a legkevésbé – körülbelül háromszoros növekedéssel – az árak.
Az elmúlt öt évben a Tisza-tavat (187 százalék) és a Balatont (149 százalék) jellemezte a legnagyobb átlagos áremelkedés.
A Balaton egyes településein is lényeges különbségek fedezhetők fel az ingatlanok árazásában.
A Fonyódi járásban közel három és félszeresére növekedtek az ingatlanárak, míg a Balatonalmádi járásban duplázódtak, a Siófoki járásban is több mint másfélszeresükre nőttek.
A Velencei-tó melletti települések közül Gárdonyban mintegy 700 ezer forintot, Velencén 600 ezer forintot kértek el az ingatlanok négyzetméteréért. Továbbra is a Tisza-tó mellett a legalacsonyabbak az árak, Tiszafüreden például jócskán 300 ezer forint alatt maradt az átlagár.
Az elmúlt tíz évet tekintve Siófok ingatlanárai drágultak a legnagyobb mértékben, amit Balatonfüred, Keszthely és Gárdony árai követtek a sorban, a
legkevésbé Hévíz árai változtak öt- és tízéves viszonylatban.
Az új ingatlanok árait tekintve a Balaton-parton több település árai is meghaladják a budapesti ingatlanokét. Idén az év első negyedében Balatonakarattyán átlagosan 2,4 millió forintot kellett fizetni a lakások négyzetméteréért, amit Alsóörs, Zamárdi és Balatonföldvár követett. Az új lakások árazásánál a víz közelsége az egyik legfontosabb tényező, amely jócskán megnövelheti az ingatlanok értékét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.