Dr. Schmidt József közbiztonsági tanácsnok és dr. Cserép Attila, volt pécsi rendőrkapitány készítette azt az előterjesztést, amely a jogi szabályozás módosítását, egyben szigorítását veti fel a koldulással kapcsolatban.
Állításuk szerint a koldusok tevékenysége Pécs város lakóinak biztonságérzetét rendkívül hátrányosan befolyásolja, ám javaslatuk lehetővé teszi a jelenség kezelését és visszaszorítását. Ez különösen időszerű, hangsúlyozzák, hiszen Pécs 2010-ben Európa Kulturális Fővárosaként a nemzetközi figyelem középpontjába kerül, és az idegenforgalom várhatóan jelentősen nőni fog. A turisták számának növekedése pedig természetszerűleg együtt jár azzal, hogy a nagyobb „haszon” reményében mind több, koldulásból élő személy jelenik meg, akiknek a tevékenysége elsősorban a belvárosra koncentrálódik.
A rendőri intézkedések tapasztalatai szerint míg 2005-ben 155 feljelentés történt 49 koldus ellen, 2006-ban 230 feljelentés 65, míg tavaly már 346 feljelentés 99 személy ellen. Egyértelműnek tűnik, hogy az alkalmazott szankciók nem váltották be a szabálysértési eljárás célját, hiányzik a visszatartó hatás, így „a koldulást rendőri eszközökkel azáltal lehetne kordában tartani, ha a koldusokat legalább időlegesen kivonjuk az elkövetési terepről” – érvel Schmidt József és Cserép Attila.
Goldmann Tamás, a Támasz Alapítvány intézményvezetője szerint önmagában a szigor hosszú távon biztosan nem vezet eredményre. A városnak egy olyan kampányt kellene kezdeményeznie, amely meggyőzi az állampolgárokat arról, hogy ne adjanak pénzt a koldusoknak. Ha senki sem adna, nem lenne miért koldulni, s eltűnnének a „főállású” kéregetők a belvárosból. Felméréseik szerint koldulással napi két-három ezer forintot lehet keresni, de a karácsonyi időszakban a napi húszezer forintnyi kereset sem kizárt. Az a koldus, aki ebből jól megél, nem is akar más tevékenységet folytatni. Miközben Pécsett biztosan nem igaz az, magyarázza a szakember, hogy a mindennapi betevő falatért vagy akár a ruházatért szüksége lenne bárkinek is erre a tevékenységre, hiszen az ellátó rendszer nagyon jól működik.
A jelenleg érvényben lévő jogszabály szerint, aki közterületen vagy nyilvános helyen másokat zaklató módon koldul, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, a szabálysértés miatt a rendőrség helyszíni bírságot szabhat ki. A jogszabálymódosítás ezt szigorítani kívánja úgy, hogy százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal vagy elzárással is sújtható legyen a koldus.
Az alapcselekmény elzárással is sújthatóvá nyilvánítása mellett szükség van továbbá arra, érvelnek az előterjesztők, hogy a végrehajtási eljárás egyszerűsödjön, illetve hatékonyabbá váljon, sőt arra is, hogy amennyiben az adók módjára történő behajtásra nincs lehetőség, vagy az aránytalanul hosszú idővel járna, a pénzbírságot – az elkövető beleegyezése esetén – közérdekű munkára lehessen átváltoztatni.
Megmaradna az, hogy aki gyermekkorú személyt arra bír rá, hogy közterületen kolduljon, illetve házalva kéregessen, vagy aki a gyerek társaságában koldul, illetve házalva kéreget, százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.