Az amerikai Űrkutatási Hivatal csaknem fél évszázada uralja a Vörös Bolygóval kapcsolatos kutatásokat. A gazdasági nehézségek azonban a NASA-t is gyökeres változtatásra kényszerítik: a jövőben az európai és amerikai intézmények közösen folytatják a Mars feltérképezését.
A tervek szerint 2016-ra a NASA és európai partnere, az ESA közösen indíthat Mars missziókat, ötven éves gyakorlatot szakítva meg ezzel. A változás oka az anyagi kényszer – tudósít az AP.
A NASA űrtudományi részlegének vezetője, Ed Weiler még májusban tett először említést arról, hogy hasznos lenne az együttműködés a NASA és az ESA között, feltéve, hogy "félre tudják tenni az egójukat és a nacionalizmusukat". A kezdeményezéssel egyetértett az európai fél vezetője, Marcello Coradini, aki szerint a kérdés nem a "ha", hanem a "hogyan".
A kényszer most minden eddiginél nagyobb a közös munkára, mivel a NASA-nak el kellett halasztania a 2011-re tervezett Mars Science Laboratory indítását azért, hogy kifizethesse az új Mars-jármű 2,3 milliárd dolláros árát. A helyzet az ESA-nál sem jobb: az európai szervezetnek egy 2016-ra tervezett, fúrásra alkalmas új Mars-járművet, a ExoMarsot kellene finanszíroznia.
A NASA-ESA partnerségről szóló megállapodás akár már a hónap végéig megszülethet, kérdés, hogy ki állja majd az űrjárműveket a helyükre szállító rakéta költségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.