A MOAS eddig 4441, hazájából menekülő, a Földközi-tengeren bajba került migráns életét mentette meg. "Amikor megláttam az első csónakot, alig tudtam visszatartani a könnyeimet. Az ember nem tud felkészülni egy ilyen látványra." – mondja Jason Florio, a szervezet fotóriportere, aki a mentéseket dokumentálja. "Drámai látni a megnyugvást az arcokon, amikor a menekülők észrevesznek minket. A nyugalom aztán izgalomba csap át, hisz mindenki első akar lenni, majd félelembe vált, hátha hátramarad valaki."
A házaspár első kéthavi missziója kétmillió euróba került, de a jövőben nagyobb hajó vásárlását tervezik. Christopher és Regina Catrambone amúgy Máltán élő vállalkozók, különféle cégeket üzemeltetnek, de legfőbb bevételi forrásuk egy biztosítótársaságból származik.
A MOAS jelenlegi tervei szerint idén októberig tervezi a mentést folytatni, az akcióhoz további adományokat várnak. Christopher Catrambone így vall a MOAS honlapján: sokszor ezek az elkeseredett emberek fel sem fogják igazán, mi történik körülöttük, úgy tekintenek a menekülésre, mint valami utazásra, aminek a végén valamiféle jobb élet vár rájuk.
Hogyan zajlik a mentés?
Ha a szervezet menekültekkel teli hajót talál, azonnal értesíti a legközelebbi terület hatóságait, és míg azok oda nem érnek, a hajó a menekültek mellett marad. Élelmiszert és folyadékot juttatnak át nekik, ha kell, orvosaik is átmennek a lélekvesztőkre. A kimentetteket általában valamelyik nagyobb, közelben állomásozó olasz hajóra viszik, vagy a szicíliai menekülttáborba. Ehhez a tengeri mentésekért felelős római központból kapnak utasításokat. Idén eddig átlagosan napi száz embert találtak a vízen, ami körülbelül duplája a tavalyinak. A menekültek leginkább Eritreából, Szomáliából és Szudánból, illetve Szíriából érkeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.