„Ha a skótok kiválnak az Egyesült Királyságból, nem kapnak automatikusan uniós tagságot és nem örökölhetik meg London helyét sem” – válaszolta Jacqueline Minor, az Európai Bizottság brit képviseletének vezetője a The Guardian napilap kérdésére.
Ugyanakkor az uniós tisztviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy Edinborough „gyorsított” pályán juthatna tagsághoz, mivel már most is megfelel az uniós elvárásoknak. Ugyanakkor Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője szerint a terminusa végéig, azaz 2019-ig nem lehet szó az Unió további bővítéséről. Egyelőre nem is sürgető a kérdés a skótoknak, mivel London nem lelkesedik a skót függetlenségért: mint azt a Világgazdaság is megírta, ebben a parlamenti ciklusban már nem járulnak hozzá egy függetlenségi népszavazás megtartásához.
A skót függetlenség kérdése az elbukott 2014-es népszavazás után a Brexit-referendum kapcsán merült fel ismét. Amíg a britek többsége a kiválásra szavazott, addig a skót szavazók 62 százaléka a maradásra voksolt. Hasonló a helyzet egyébként a szintén unió párti Wales-ben és Észak-Írországban is, ahol a közös uniós tagság Írországgal évtizedek óta nem látott békét és fellendülést hozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.