BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós jogba ütközik a haszonélvezeti jog korlátozása

Ellentétes az uniós joggal azon személyek haszonélvezeti jogának megvonása, akik nem közeli hozzátartozói a magyarországi mezőgazdasági földterületek tulajdonosainak. Ezen intézkedés a tőke szabad mozgása elvének nem igazolt, közvetetten hátrányosan megkülönböztető korlátozását képezi – mondta ki előzetes döntésében az Európai Bíróság kedden.

Sérti a tőke szabad mozgásának elvét és így ellentétes az uniós joggal azon személyek haszonélvezeti jogának megvonása, akik nincsenek közeli hozzátartozói viszonyban a mezőgazdasági föld tulajdonosával – mondta ki az Európai Bíróság (Bíróság) a C-52/16. és C-113/16. sz. egyesített ügyekben hozott ítéletében előzetes döntéshozatali eljárás keretében a Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kérdésére válaszolva.

A kedden hozott ítéletében a Bíróság mindenekelőtt megállapítja, hogy a vitatott szabályozás a tőke szabad mozgásának korlátozását képezi, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e a haszonélvezeti joguktól megfosztott személyek kártalanításáról.

Ugyanis a szóban forgó szabályozás megfosztja a külföldi személyeket annak lehetőségétől, hogy továbbra is élvezzék haszonélvezeti jogukat, és azt más személyekre átruházzák. (Bár a haszonélvezeti jogot Magyarországon egyébként sem lehet átruházni a Ptk. szerint. Itt valószínűleg a haszonélvezeti jog gyakorlásának átengedésére gondolt a Bíróság.)

Ezenfelül a Bíróság szerint az, hogy közeli hozzátartozói viszonynak kell fennállnia a haszonélvezet jogosultja és a földterület tulajdonosa között, állampolgárságon, illetve a tőke eredetén alapuló közvetett hátrányos megkülönböztetésnek tűnik. Ezt a Bíróság arra alapozza, hogy szerinte a haszonélvezet jogosultjai között magasabb a külföldi állampolgárok aránya a magyar állampolgárokénál.

A Bíróság nem fogadta el a jogvitában Magyarország érveit. Azaz sem azt, hogy ilyen módon lehetne a termőföldeket azok számára fenntartani, akik megművelik és megakadályozni a földek spekulatív célú megszerzését, sem azt, hogy a vitatott szabállyal a devizagazdálkodásra vonatkozó nemzeti szabályokat kívánták szankcionálni, és végül azt sem, hogy a támadott szabályt igazolja az az ellen való küzdelem, hogy a mezőgazdasági földterületek tulajdonjoga külföldi állampolgárok és jogi személyek általi megszerzésének tilalmát leplezett szerződésekkel („zsebszerződésekkel”) megkerüljék.

https://www.vg.hu/vilaggazdasag/reszben-unios-jogot-sert-kaszinok-hazai-szabalyozasa-811851/

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.