Mintegy 750 olyan káreset történt tavaly a BKV Zrt.-nél, amelyek kapcsán a társaság partnerbiztosítói kártérítést fizettek
– ezt a cég közölte a Világgazdaság érdeklődésére. A legjellemzőbb igények gépjárműveket és utasokat érintő dologi károkkal, illetve személyi sérülésekkel kapcsolatban merültek fel, 2017-ben összesen 163 millió forintot térítettek meg a károsultaknak.
Idén eddig – tehát szűk hat hónap alatt – nagyjából 160 felelősségbiztosítást érintő káresetet regisztráltak a BKV-nál. A vállalat partnerbiztosítói ezekért összesen 30 millió forint kártérítést fizettek ki, vagyis átlagosan valamivel több, mint 200 ezer forint jutott annak, aki pórul járt a BKV-nak felróhatóan.
Az elmúlt év 750 és az idei első fél év 160 káresetével összefüggésben mindössze három per indult a BKV-val szemben. Ebből kettő még folyamatban van, a harmadiknál pedig peren kívül egyeztek meg a felek.
Ez a statisztika azért lényeges, mert cáfolja az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) június végén kiadott közleményében szereplő állításokat, amelyek szerint „a BKV lehetőleg minden kártérítési vitát a bíróság elé visz, ha pedig veszít, akkor igyekszik az érintett járművezetőkre hárítani a megítélt összeg megtérítését”.
Csakhogy a feljegyzések azt bizonyítják, hogy a fővárosi közlekedési vállalat sem 2017-ben, sem pedig 2018-ban nem indított peres eljárást közlekedési balesettel összefüggésben keletkezett kár érvényesítése miatt a munkavállalóival szemben. Sőt maguk a BKV-s sofőrök sem kezdeményeztek ilyen kérdésben (hivatalos nevén: közlekedési balesetből eredően okozott kár megtérítésére felhívó fizetési felszólítás hatályon kívül helyezése) eljárást a cég ellen.
Határozottan visszautasítjuk, hogy a BKV Zrt. a munkajogi felelősség fennállásának hiányában a munkavállalókra hárítaná át a közlekedési balesetek következtében őt terhelő kártérítés összegét
– reagáltak lapunknak.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.