Kétszázötvenegy újságíró ült börtönben a világon december 1-ig bezárólag – áll a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) friss kimutatásában. A sajtószabadság előmozdításával foglalkozó szervezet szerint a bebörtönzötteknek több mint a fele Törökországban, Kínában és Egyiptomban tölti büntetését, ahol kormányellenes tevékenységek vádjával börtönözték be őket.
A szervezet az elmúlt három év alatt regisztrálta a legtöbb bebörtönzött újságírót világszerte.
„Úgy néz ki, hogy most ez a trend” – mondta egy interjúban Elana Beiser, a tanulmány szerzője. A bebörtönzöttek többségét – 70 százalékát – államellenes tevékenységek vádjával ítélték el, többek között terrorszervezettel való kapcsolat vádjával.
A bebörtönzött újságírók száma 8 százalékkal csökkent a tavalyi rekordhoz képest, amikor
272 újságíró ült börtönben, de így is magas
– közölte a CPJ.
A hamis hírek (fake news) terjesztések miatt a bebörtönzöttek száma 28 százalékkal nőtt világszerte, például Ruandában, Kínában vagy Marokkóban is. A tanulmány kitér arra is, hogy a hamis hírek retorikájában vezető szerepet tölt be Donald Trump amerikai elnök:
a vele kapcsolatos negatív híreket gyakran álhíreknek minősíti, ahogyan teszik ezt például a Fülöp-szigetek vagy Törökország vezetői.
A CPJ szerint
a sajtószabadságot legsúlyosabban megsértő ország továbbra is Törökország, ahol legalább 68 újságíró ül börtönben államellenes tevékenységek vádjával.
Utána jön Egyiptom, ahol legalább 25 újságíró van börtönben. Ankara a 2016-os törökországi puccskísérlettel indokolja ezeket az eljárásokat. Az egyiptomi kormány pedig az állam aláásásának megakadályozásával indokolja a másként gondolkodók korlátozását.
Nem véletlen, hogy az amerikai Time magazin a meggyilkolt szaúdi újságírót, Dzsamál Hasogdzsit, a Reuters hírügynökség Mianmarban bebörtönzött munkatársait, egy fülöp-szigeteki újságírót és a Marylandben meggyilkolt újságírók csoportját választotta az év emberének.
⚡️ “TIME Person of the Year 2018: The Guardians”https://t.co/iNBTzMi22b pic.twitter.com/CjUFYAxc5i
— TIME (@TIME) 2018. december 11.
A magazin elnök-vezérigazgatója, Edward Felsenthal közölte: az év emberévé választott újságírók
nagy kockázatot vállaltak nagyobb horderejű igazságok felderítéséért és a társadalmi párbeszédhez elsőrendűen fontos tények feltárásáért.
A Time nem feledkezett meg a Szlovákiában meggyilkolt Ján Kuciakról sem, akit éves összefoglalójában megemlített, mint a négy Európában meggyilkolt újságíró egyikét. Az aktuality.sk news szlovák portál meggyilkolt riportere egy magas körökbe vezető – adócsalással kapcsolatos – politikai korrupciós botrányról szóló cikk publikálására készült, mielőtt barátnőjével együtt agyonlőtték. Az ügy széles körben keltett aggodalmat a szlovák korrupcióval és sajtószabadsággal kapcsolatban.
A CPJ közlése szerint csak az állami börtönnyilvánításban számon tartott letartóztatásokat dolgozták fel, nem számították bele az eltűnt vagy a nem állami hatóságok által, például Jemenben a húti felkelők, vagy az ukrajnai szeparatisták által fogva tartott újságírókat. A CPJ szerint újságírók tucatjai tűntek el vagy rabolták el a Közel-Keleten és Észak-Afrikában a jemeni, szíriai, iraki és líbiai konfliktusok alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.