Több mint 20 cápafajt, az ott élő cápafajok mintegy felét fenyegeti a kihalás veszélye a Földközi-tengerben a Természetvédelmi Világalap (WWF) jelentése szerint.
Simone Niedermüller, a WWF Ausztria tengerbiológusa szerint egyharmadukat közvetlen veszély fenyegeti. Elsősorban a túlhalászat, az illegális halászat és a műanyagszennyezés csökkentette drasztikusan a cápák és ráják populációját.
A legfőbb problémát a cápák túlhalászata jelenti, elsősorban két földközi-tengeri országban:
Líbiában 4260 tonnát, Tunéziában 4161 tonnát fognak ki évente, háromszor annyit, mint Olaszországban (1347 tonna) és Egyiptomban (1141 tonna).
Néhány fajt eladási céllal halásznak, a megmaradó fajok nagy része azonban más halak halászata közben, véletlenül kerül a hálóba. Ezeket az egyedeket általában elpusztultan visszadobják a tengerbe.
A műanyag-szennyezettség is nagy probléma. A cápák összetévesztik a szemetet a táplálékkal, vagy belegabalyodnak a műanyagokba, az elszakadt hálókba.
Szintén felelős a fenyegetettségért a haltermékek címkéivel való csalás is. DNS-tesztek kimutatták, hogy a kardhalként értékesített termék gyakran valójában illegálisan piacra dobott cápahús. Ez pedig egészségügyi kockázatokat is rejt, mivel bizonyos cápafajok higanytartalma jóval az egészségügyi határérték felett van – hívta fel a figyelmet a veszélyekre Niedermüller.
A WWF-jelentés a halászok és a halászatért felelős vezetők számára egy sor követendő intézkedést javasol a kritikus életterek elkerülésétől a megfelelő halászati eszközök használatáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.