Ezzel a teheráni vezetés kettős értelemben is túllépte a 2015-ös többhatalmi megállapodásban megengedett szintet. Az úgynevezett atomalku ugyanis 300 kilogramm urán 3,67 százalékos dúsítottságát engedi.
Miután az Egyesült Államok egyoldalúan felmondta a többhatalmi megállapodást, Irán már kétszer módosította abban vállalt kötelezettségeit, amelyek szerint korlátozza dúsított uránkészletének mennyiségét, az urándúsítás mértékét és a nehézvízkészleteit.
Az iszlám köztársaság időközben azt is közölte, hogy egy harmadik fázisban, szeptembertől megkezdi a 20 százalékos urándúsítást. Az atomalku igyekezett elejét venni ennek, ugyanis a 20 százalékra dúsított urán már gyorsan tovább dúsítható, akár a fegyverekben használatos szintig is.
Mindez iráni részről választ jelent azokra a szankciókra, amelyeket az Egyesült Államok léptetett életbe ismét Teheránnal szemben kilépése után.
A 2015-ös megállapodásban részes többi ország – Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Kína és Oroszország – ugyanakkor azon dolgozik, hogy megmentse az atomalkut, és közvetítsen a felek között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.