Március 16-án újraindulnak a budapesti gyógyfürdőkben a gyógyászati kezelések. A vezérigazgató erről szóló minapi nyilatkozatát felkapta a sajtó, noha a 115 minősített gyógyfürdő harmadában egyébként is folyamatos a gyógyászat, ezt a november 11-től bevezetett korlátozás sem érintette.
A Magyar Fürdőszövetség elnöke, Boros László Attila a Világgazdaságnak elmondta, hogy
továbbra is tilos a fürdőlátogatás, a fürdők részlegesen sem nyithatók meg, fel sincsenek töltve a fürdőzésre szolgáló gyógymedencék. Csak a fürdőgyógyászatok üzemelhetnek.
Ezek egyébként önmagukban jellemzően veszteségesek, amit a hazai fürdők általában a nyári strand- és a kiemelt időszakok élményfürdő-bevételeiből pótolnak.
A jelentősebb gyógyászati részleget fenntartó, nagy gyógyfürdőknek van országos vendégkörük, pacientúrájuk, a kisebbeknek inkább csak helyi.
Ám miután ez olyan alulfinanszírozott közszolgálati tevékenység, amelyet cégekkel végeztetnek piaci alapon, nem az érdemi bevételszerzés indokolja a gyógyfürdőhelyi gyógyászatok üzemeltetését vagy újranyitását, hanem a kezelésre szorulók iránti felelősség.
A tavaly kitört járvány miatt több hónapig zárva tartottak a fürdők, a forgalom éves szinten a korábbi töredékére apadt, ezért a többségük kritikus pénzügyi helyzetbe került.
A fürdőszövetség által összeállított 14 pontos újranyitási akciótervben a bértámogatás kiterjesztése, a fürdőjegyek áfatartalmának csökkentése mellett kiemelt helyen szerepel a fürdőgyógyászati kezelések 2012 óta változatlan – eddig is jelképesnek tekinthető – tb-térítési díjainak háromszorosra emelése, januárig visszamenőleg.
Az újraindítási támogatást, a gyorskölcsönt és a Széchenyi-kártya kiterjesztését, valamint az Erzsébet program mintájára családi fürdőjegyek bevezetését szorgalmazó javaslatcsomag egyik pontjáról sem döntött még a kormány, egyelőre a háttéregyeztetések tartanak
– tudtuk meg Boros László Attilától. „Miután a novemberi zárás előtt sem alakult ki fertőzési gócpont egyetlen hazai közfürdőben sem, azok a Covid-protokollok legyenek ismét érvényesek, amelyek már a gyakorlatban is megállták a helyüket” – kérte a szövetség.
A fürdőgyógyászati alkalmazottak is egészségügyi szakdolgozók. A fürdőorvosok, a gyógymasszőrök, a gyógytornászok, a fizioterápiás szakasszisztensek ugyanolyan védettségre szorulnak, mint a kórháziak, ezért az ő beoltásuk az elsők között kezdődött meg – jelezte a szövetség elnöke. Mindezek miatt kaphatta meg a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. kétszáz dolgozója is február 19-én a védőoltás első szérumát.
A korlátozott kínálattal elérhető gyógyászati kezelések március 16-án tervezett újraindítását Budapesten a Széchenyi, a Lukács és a Paskál fürdőben, valamint a pesterzsébeti egységben tervezik.
Országszerte számos településen van gyógyászati szolgáltatás, ezek közül a szarvasi és a cserkeszőlői januárban, illetve márciusban indult. Több helyen, például Debrecenben, Hajdúszoboszlón és Hévízen, pedig le sem álltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.