Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már májusban előterjesztheti a világjárványokról szóló nemzetközi megállapodásra irányuló javaslatát
– jelentette be kedden Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatón. Charles Michel hangsúlyozta, az Európai Unió mindent megtesz, hogy segítse az oltóanyagok globális előállításának finanszírozását. A világméretű együttműködési keretrendszer felállítását 24 vezető politikus – köztük a francia elnök, a brit, a német, az olasz és a spanyol kormányfő – javasolta.
Az EU-nak azonban egyelőre a saját oltási kampányát sem sikerült kellőképpen felgyorsítania,
pedig ettől függ a gazdaság talpra állása a járvány okozta válságból. A helyzet azonban remélhetőleg hamarosan megváltozik, amint felpörögnek a gyártási kapacitások Európában.
A Deutsche Welle összeállítása szerint
a BioNTech marburgi gyárában június végére már 250 millió adagot állítanak elő a Pfizerrel közösen kifejlesztett vakcinából,
a palackozásba és a csomagolásba pedig beszáll a francia Sanofi frankfurti üzemegysége is, ami újabb 125 millió adagot jelent az EU számára. Áprilisban megkezdi a szállítást a 27-eknek az amerikai Johnson & Johnson, amely már megkapta az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét, és májusban vagy júniusban várhatóan jóváhagyják a második német mRNS-alapú vakcinát, a CureVacét is, amelyből az év végéig 300 millió adagot terveznek gyártani.
A cég kedden megállapodást kötött a svájci Celonic csoporttal az együttműködésről, de korábban már leszerződött a Novartisszal, a Bayerrel, a francia Farevával, valamint a Wacker and Rentschler Biopharma SE-vel is. Az EMA engedélyére vár egy másik amerikai oltóanyag, a Novavax is.
Az EMA emellett vizsgálja a Szputnyik V-t, áprilisban pedig szakértőket küld Oroszországba,
hogy a helyszínen tanulmányozzák a klinikai tesztek eredményét és a vakcinagyártási folyamatot. Bár másokhoz hasonlóan Oroszország sem képes egyelőre elegendő oltást előállítani, már több mint tíz országgal megállapodtak a technológia átadásáról. A svájci központú Adienne Pharma & Biotech vállalat például júliusra megkezdi a termelést Olaszországban, az év végére pedig a tervek szerint már tízmillió adag vakcinát állít majd elő.
Az orosz R-Pharm a bajor gyárában is több millió adag oltóanyagot termel majd júniustól, ha a Szputnyik addig megkapja az EMA engedélyét, és az EU-n belül Franciaország és Spanyolország is szerepel az orosz vakcina potenciális gyártói között.
Az amerikai példa azonban azt mutatja, hogy még a legsikeresebb oltási kampány sem vet véget gyorsan a járványnak.
Az Egyesült Államokban a lakosság 28,53 százaléka megkapta már az első, 14,84 százaléka mindkét oltást,
az új vírusvariánsok és a sok helyen elhamarkodott nyitás miatt azonban így is a járvány negyedik hulláma fenyeget, a fertőzések hétnapos mozgóátlaga 63 ezer körül van, ami 16 százalékos növekedés volt a két nappal korábbihoz képest.
Keddtől 48 órán belül elvégzett negatív vírusteszt felmutatása nélkül nem lehet repülővel Németországba utazni a szövetségi egészségügyi minisztérium rendelete értelmében. A PCR-tesztet és az antigéngyorstesztet fogadják el papíron vagy digitális formában, kizárólag német, angol vagy francia nyelven. A rendelet egyelőre május 12-ig érvényes. Bulgáriában viszont a fertőzések számának gyors növekedése ellenére részlegesen feloldják a korlátozásokat. Április elsejétől engedélyezik többek között az éttermek és kávéházak szabadtéri működését, 5-től megnyílnak a bölcsődék és óvodák, 12-től pedig újrakezdődnek az iskolai foglalkozások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.