Legókockákkal mentenék meg a korallzátonyokat szingapúri tudósok – írja a BBC.
A világ korallfajainak harmada Szingapúrnál található, azonban a tengerparti fejlesztések és a talajjavítási munkák negatív hatással voltak a természeti környezetre, így a korallokra is, amelyek viszont nélkülözhetetlen részei a vízalatti ökoszisztémának:
halak ezreinek nyújtanak lakhelyet, és a partvonalak védelmében is fontos szerepük van.
A Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) tudósai meglepő megoldással álltak elő: legóval mentenék meg a korallzátonyokat. Az ötlet lényege, hogy a zátonyokról felhozott kis koralldarabkákat a műanyag kockákra ragasztják, amelyeket aztán zsinórokról akváriumokba lógatnak, mesterséges, de később a természetes közegükbe visszatelepíthető koralltenyészeteket létrehozva ezzel.
Az elképzelésben a dán játékgyártó építőelemeinek használata az újdonság. A kutatók azt mondták, azért esett a választásuk éppen a legóra, mert az elemek könnyen variálhatók, jól méretezhetők – nagyobb koralldarabokhoz nagyobb modult kell építeni –, illetve hatékony helykihasználást tesznek lehetővé a szűkös akváriumokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.