Svájcban találkozik egymással Jang Csie-csi, a Kínai Kommunista Párt (KKP) vezető külügyi tisztségviselője és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, hogy tárgyaljon egymással a két ország közötti feszültség csökkentése érdekében – közölte kedden a Fehér Ház.
A találkozóra Sullivan brüsszeli és párizsi látogatását megelőzően kerül sor. Emily Horne, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője szerint Sullivan és Jang Zürichben találkozik egymással, mintegy folytatásaként a Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök közötti szeptember 9-i telefonbeszélgetésnek.
Az egyeztetés célja, hogy továbbra is megpróbálják felelős módon kezelni az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság közötti versengést
– fogalmazott Horne közleményében.
A Financial Times című napilap szerint a találkozót szerdán tartják, és céljai között szerepel, hogy egy Biden és Hszi közötti lehetséges virtuális csúcstalálkozóról tárgyaljanak a felek egymással. A Fehér Ház nem erősítette meg az erről szóló értesüléseket. A két elnök még nem találkozott Biden januári hivatalba lépése óta.
A találkozóra olyan időkben kerül sor, amikor a két nagyhatalom közötti feszültséget kiélezi, hogy kínai repülőgépek sértik meg Tajvan légterét, miközben a felek közötti súrlódás továbbra is jellemző a kereskedelem, a technológia, az emberi jogok és a biztonság területén.
Sullivan zürichi látogatását követően Brüsszelbe, majd Párizsba megy, hogy tájékoztassa az európai szövetségeseket a Janggal közös találkozóról, s egyúttal "megerősítse a transzatlanti szövetség fontosságát" – közölte Horne.
Az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó Párizsban Emmanuel Macron francia elnök legfőbb diplomáciai tanácsadójával, Emmanuel Bonne-nal találkozik, folytatandó a kétoldalú egyeztetéseket Antony Blinken amerikai külügyminiszter keddi párizsi látogatását követően.
A felek előkészítik Biden és Macron találkozóját, amelyet a tervek szerint a hónap végén tartanak az európai kontinensen, és amelynek célja az ellentétek elsimítása a nemrég létrehozott brit-amerikai-ausztrál védelmi és biztonsági partnerség (AUKUS) miatt kialakult diplomáciai válságot követően.
Ausztrália szeptemberben megállapodott nukleáris meghajtású, de hagyományos fegyverzettel ellátott tengeralattjárók beszerzéséről az AUKUS-paktum részeként, és felmondta a Franciaországgal 2016-ban kötött, több tízmilliárd dolláros szerződést 12 hagyományos meghajtású tengeralattjáró vásárlásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.