Az amerikai fellebbviteli bíróságon folytatódik a Pfizer, AstraZeneca és más gyógyszergyártók ellen indított per, mely azzal vádolja
a cégek és az iraki egészségügyi minisztérium közötti szerződéseket, hogy azok terrorista csoportok finanszírozásához járultak hozzá
– írja a Reuters.
A felperesek szerint
a Hezbollah által támogatott Dzsajs al-Mahdi csoport ellenőrizte az iraki egészségügyi minisztériumot, és a 21 alperes amerikai és európai gyógyászati eszközöket és gyógyszereket gyártó vállalat szerződések megszerzése céljából vesztegetési pénzeket fizetett.
Öt vállalat – az AstraZeneca, a GE Healthcare USA Holding, a Johnson & Johnson, a Pfizer és a Hoffmann-La Roche – közösen kiadott közleménye szerint az ügy be fogja mutatni, hogy a cégek semmilyen formában nem felelősek a történtekért. Az eljárást a Washington D. C.-ben található fellebbviteli bíróság támasztotta fel, miután egy szövetségi bíró 2020-ban már megszüntette az eljárást.
A cégek által megbízott ügyvédek a fellebbviteli bíróság előtt azzal érveltek, hogy a vállalatok életmentő mellrákkezeléseket, vérzékenység elleni injekciókat, ultrahang- és EKG-gépeket és egyéb orvosi eszközöket biztosítottak Irak számára, miután az Egyesült Államok eltávolította Szaddám Huszeint az ország éléről. Egy szeptemberi ülésen a cégek nevében fellépő ügyvéd elmondta, hogy egy esetleges elítélő nyilatkozat negatívan hatna a zűrös régiókban gyakran a kormány kérésére működő vállalatok és civil szervezetek tevékenységére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.