Gazdasági és politikai válságban van Srí Lanka, a 22 millió lakosú dél-ázsiai ország 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági visszaeséssel küzd. Hétfőre virradóra lemondott a kormány, miután az országban tüntetéseket tartottak az emelkedő élelmiszer- és üzemanyagárak miatt. Az Al Dzsazíra beszámolója szerint az emberek órákat állnak sorban, hogy a főzéshez, világításhoz, halászcsónakok működtetéséhez szükséges kerozint beszerezzék.
Egy háromgyermekes egyedülálló anya, Fatima Hussein azt mondja, nyolc órát várakozott Srí Lanka egyik fővárosi benzinkútjánál, és az elmúlt hónapokban hetente legalább kétszer kellett így tennie, hogy kerozinhoz jusson. Ezeken a napokon dolgozni sem tud elmenni. „Ha nem dolgozom, nem kapok fizetést. Naponta körülbelül 1200 rúpiát keresek, és a család minden kiadását én állom. Minden gyermekem iskolába jár, és a költségeik egyre nőnek” – mondta.
Az összes üzemanyag közül 87 rúpiás literenkénti árával a legolcsóbb a kerozin, amelyet a városi szegények, a földbirtokosok és a halászok főzésre, világításra, illetve a halászcsónakok működtetéséhez használnak.
Srí Lanka 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági visszaeséssel küzd, amelyeket tovább súlyosbított a koronavírus-járvány és ennek nyomán a turizmusból származó bevételek elmaradása. Hónapok óta helyiek ezrei állnak sorban üzemanyagért, élelmiszerért és gyógyszerekért. A tarthatatlan állapotok miatt kirobbant tüntetések következtében hétfőre virradóra lemondott a kormány. A Srí Lanka-i parlament kedden ült össze először a rendkívüli állapot kihirdetése óta.
Közben az orosz-ukrán háború miatt emelkedő üzemanyagárak hatására a szigetország készletei fogynak. A devizahiány az alapvető cikkek, köztük az élelmiszerek és a gyógyszerek beszerzését is gátolja.
A benzin és a gázolaj ára egy hónap alatt majdnem megduplázódott.
A városi lakosok által főzéshez gyakran használt PB-gáz ára idén megháromszorozódott, így az emberek kénytelenek petróleumot használni.
A Srí Lanka-i vasúttársaság egy volt alkalmazottja elmondta, hogy a nyugdíja a magas infláció miatt alig elég alapvető szükségleteinek kielégítésére. „Tavaly év végén úgy döntöttünk, hogy át kell állnunk a kerozinra. Ez még azelőtt volt, hogy a gázárak az egekbe szöktek volna. Most egy gázpalack több mint 4000 rúpia, és ez már túl sok nekem. Így kénytelen vagyok órákig sorban állni és kerozint vásárolni” – mondta.
Egyes kormánytisztviselők azt állítják, az emberek felhalmozzák a megszerzett kerozint, amelyet aztán a feketepiacon értékesítenek. A lakosok pedig úgy vélik, ezek a vádak bántók és dühítők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.