Pert indított egy család az Instagram anyavállalata, a Meta ellen, amiért a tinédzser lányuk Instagram-függősége étkezési zavarhoz, önkárosításhoz és öngyilkossági gondolatokhoz vezetett – tudatta a CNBC.
A keresetet hétfőn nyújtották be egy kaliforniai bíróságra, amely többek közt a tavaly ősszel kiszivárgott Meta belső kutatási dokumentumaira, a Facebook-aktákra is hivatkozik. A dokumentumokból kiderült, a technológiai óriáscég nagyon jól tudta, hogy az Instagram testképzavart és egyéb mentális egészségügyi problémákat okozhat a tizenéves lányok körében, mégsem tett semmit ez ellen.
A Facebook kutatása – amelyet a Wall Street Journal nyilvánosságra hozott – részletesen kifejti, hogy a cég szabályzata kedvez az eliteknek, platformjai negatív hatással vannak a tinédzserek mentális egészségére, algoritmusa dühössé teszi a felhasználókat, illetve a drogkartellek és az embercsempészek is nyíltan használják a közösségi oldalt. A belső dokumentumokból az is kiderült, hogy a platform gyakran minimális vagy eredménytelen erőfeszítéseket tett a problémák megoldása érdekében. |
A keresetet Alexis Spence nevében nyújtották be, aki 11 évesen – szülei tudta nélkül – hozta létre első az Instagram-fiókját, ezáltal megsértve a platformon érvényben lévő 13 éves alsó korhatárt.
A panasz szerint az Instagram algoritmusa szinte azonnal az anorexiát és az önkárosító tartalmakat jelenítette meg az akkor ötödik osztályos lánynak, és elősegítette az applikáció használatától való függőségét.
A pert egy seattle-i székhelyű csoport, az online károsult tizenévesek érdekeit képviselő Social Media Victims Law Center nyújtotta be.
Ha megnézzük a Meta által végzett kutatást, pontosan tudták, hogy a tevékenységükkel milyen hatást gyakorolnak a gyerekekre
– mondta a Social Media Victims Law Center alapítója.
Ez az első olyan jellegű kereset, amely a Facebook-aktákra hivatkozik, miközben rávilágít az eredmények mögött rejlő valódi emberi károkra. A beadványban olyan, eddig nem nyilvánosságra hozott dokumentumok is szerepelnek, melyekben a Meta „csordaként” hivatkozik azokra a tinikre, akik olyan közösségekre akarnak találni, ahová beilleszkedhetnek. Az ügyvédek érvei szerint a dokumentumok bizonyítják azt, hogy a Meta erőfeszítéseket tett azért, hogy kiskorú felhasználókat toborozzon a platformjaira.
Mark Zuckerberg azokra a feltevésekre, miszerint a tinédzserek körében kialakult szorongásos tünetek, depresszió és étkezési problémák és az Instagram gyakori használata között összefüggés lenne, azzal érvelt, hogy a közösségi oldal gyakran jobbá tette a tinik számára a nehéz időszakokat, mintsem rosszabbá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.