BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Azonnal le kellene állítani a rakétaindításokat a japán miniszterelnök szerint

Kisida Fumio az ázsiai körútját záró Nancy Pelosi amerikai házelnökkel tartott közös sajtótájékoztatót.

Súlyos, a regionális békét és biztonságot fenyegető problémának nevezte pénteken Kisida Fumio japán miniszterelnök, hogy Kína hadgyakorlatokat folytat Tajvan körül. Kisida a Tokióban tartózkodó Nancy Pelosi amerikai házelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a rakétaindításokat azonnal le kellene állítani.

epaselect epa10106686 US House speaker Nancy Pelosi (C) attends a press conference with (L-R) US Ambassador to Japan Rahm Emanuel, US House Representatives Andy Kim, Raja Krishnamoorthi, Gregory Meeks, Mark Takano and Suzan DelBene at the US Embassy in Tokyo, Japan, 05 August 2022, after she had a breakfast meeting with Japanese Prime Minister Fumio Kishida. Pelosi is in Japan after she visited Singapore, Malaysia, Taiwan and South Korea with a congressional delegation.  EPA/FRANCK ROBICHON
Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke (középen) sajtótájékoztatón vesz részt az Egyesült Államok tokiói nagykövetségén Japánban, 2022. augusztus 5-én.Fotó: FRANCK ROBICHON / EPA/MTI

Csütörtökön a japán védelmi miniszter közölte, hogy kínai rakéták csapódtak a tengerbe a Japán különleges gazdasági övezetéhez tartozó területen. A rakétákat a Tajvan körül éles lőszerekkel gyakorlatozó kínai hadsereg indította el. Ez volt az első olyan eset, amelyben kínai rakéták megsértették a japán tengeri gazdasági övezet határát, mely mindössze 370 kilométerre van Tajvantól. 

Kisida és Pelosi találkozója után az amerikai házelnök azt hangsúlyozta: Kína nem fogja Tajvant elszigetelni azzal, hogy igyekszik megakadályozni, hogy amerikai tisztségviselők a szigetre látogassanak. Kiemelte, hogy

a régióban tett látogatásának nem az volt a célja, hogy felborítsa a status quót,

hanem hogy megőrizzék a békét a Tajvani-szorosban. Megjegyezte, hogy a kínai kormánynak nem tetszik, hogy az Egyesült Államok erős barátságot ápol Tajvannal.

Ez konszenzusos kétpárti ügy a képviselőházban és a szenátusban is, elsöprő támogatása van annak, hogy Tajvanon fennmaradjon a béke és a status quo

– mondta Pelosi. 

Peking hevesen tiltakozott Pelosi szerdai tajvani látogatása ellen, Kína ugyanis a saját részének tekinti az 1949 óta önálló politikai vezetéssel bíró szigetet. A washingtoni házelnök ismételten szóvá tette Tokióban, hogy ha az Egyesült Államok gazdasági érdekből nem emel szót a kínai emberi jogi helyzet miatt, akkor elveszíti mindenféle erkölcsi tekintélyét arra, hogy bárhol a világon kiálljon az emberi jogokért. 

Pelosi az elmúlt napokban Szingapúrba, Malajziába, Tajvanra és Dél-Koreába látogatott el, ázsiai körútjának utolsó állomása volt Japán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.