Összefognak a legfejlettebb iparu demokráciákat összefogó G7 csoport tagjai az orosz támadás alatt álló ukrajnai civil infrastruktúra védelmében – jelentették be a németországi Münsterben, a hetek külügyminiszteri tanácskozása után.
Annalena Baerbock, a soros elnök Németország külügyminisztere a kétnapos tanácskozás után tartott tájékoztatóján kiemelte, hogy a csoport egységesen elítéli az ukrajnai infrastruktúra ellen rakétákkal és kamikaze drónokkal végrehajtott orosz csapásokat.
Mint mondta, a Hetek külön koordinációs mechanizmust szerveznek az ukrán lakosság energia- és vízellátását szolgáló kritikus infrastruktúrában okozott károk elhárítására, a helyreállításra és védelmére. Rámutatott, hogy a 2022-es német soros elnökséget szinte teljes egészében az Ukrajna elleni orosz támadó háború határozta meg, így már jelentős rutinjuk van az újabb és újabb válsághelyzetek kezelésében.
Most éppen téli csomagokat állítanak össze Ukrajnának, bennük a többi között lakókonténerekkel és áramfejlesztő berendezésekkel.
A tanácskozást azért tartották Münsterben, mert az Észak-Rajna-Vesztfália tartománybeli város volt az Európa jelentős részét földig romboló harmincéves háborút lezáró 1648-as vesztfáliai béke kidolgozásának egyik fő helyszíne.
A vesztfáliai békerendszer a modern nemzetközi jog egyik születésének tekinthető, itt tárgyaltak először egy jelentős békeszerződésben olyan alapvető fogalmakról, mint az államok egyenlősége és szuverenitása – jelentette ki Annalena Baerbock a tanácskozást megnyitó sajtónyilatkozatában, amihez hozzátette: meg kell őrizni a vesztfáliai béke örökségét.
A találkozó végére kiderült, hogy a helyszínéül választott városházi nagyteremből – ahol 1648-ban aláírták a békerendszert megalapozó szerződések egyikét – a szervezők egy keresztet áthelyeztek az épület egy másik helyiségbe. Ezzel kapcsolatban Annalena Baerbock tájékoztatóján kérdésre válaszolva aláhúzta, hogy ez a terem berendezésével foglalkozó stáb sajnálatos lépése, ami azonban nem tudatos döntés volt, és végképp nem politikai.
A Hetek külügyminiszterei az ukrajnai háború mellett egy sor további témát, köztük az iráni tiltakozó mozgalom ügyét is felölelő tanácskozásuk eredményeit összefoglaló nyilatkozatban hangsúlyozták, hogy kiállnak Ukrajna mellett, és változatlanul megadnak minden lehetséges pénzügyi, humanitárius, védelmi, politikai és technikai segítséget Kijevnek.
Azt is kiemelték, hogy elfogadhatatlan Oroszország felelőtlen nukleáris retorikája, és súlyos következményekkel járna, ha Oroszország vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyvereket vetne be.
A G7 csoport informális egyeztető fórumként működik, az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot és Olaszországot, valamint az Európai Uniót mint nemzetek feletti intézményt fogja össze.
A fórum 1975 óta működik, és 1998-ban tagjai közé fogadta Oroszországot, így átalakult G8 csoporttá. Azonban az eurázsiai ország tagságát 2014-ben a Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt felfüggesztették, így ismét G7 csoportként működik.
Németországi parancsnokságot hoz létre az amerikai hadsereg az ukrajnai segítségnyújtás koordinálásáraAz Egyesült Államok katonai segítségnyújtási parancsokságot létesít Németországban az ukrajnai fegyverszállítások és katonai kiképzés koordinálására. A Pentagon szóvivője közölte, hogy emellett újabb 400 millió dolláros katonai segélyről is döntés született Ukrajna javára. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.