A Gradus végezte felmérés szerint nem fordulnak szakemberhez az ukrajnaiak, pedig a háború megviselte őket lelkileg.
Az eredményeket ismertető sajtótájékoztatón – amelyről a Kárpáti Igaz Szó számolt be – részt vett Viktor Ljasko egészségügyi miniszter is. Amit a felmérés talált, azt a Nemzeti mentális egészségügyi és pszichoszociális támogatási program kidolgozásához használják fel. Ennek a létrehozását az ukrán first lady, Olena Zelenszka kezdeményezte.
Összefoglalásként, Ukrajna lakóinak 70 százaléka stresszesnek vagy idegesnek érzi magát, de csak 2 százalékuk fordul a bajaival szakemberhez.
Amióta a pszichológiai és pszichiátriai ellátás létezik, azóta Ukrajna nem élt át ilyen léptékű háborút, amelynek a mentális egészségre gyakorolt hatását évtizedekig fogják vizsgálni
– mondta Ljasko. Amióta Oroszország lerohanta Ukrajnát, 650 ezren fordultak pszichológushoz, pszichiáterhez az egészségügyi ellátórendszer keretében.
A válaszadók fele érez szorongást és feszültséget, és legnagyobb arányban a nők, illetve a 25–34 évesek élnek át stresszt vagy idegességet, félelmet, riadalmat. Általában elismerik, hogy segítségre szorulnak, mégsem fordulnak szakemberhez, ugyanis a beidegződés szerint a megkérdezettek 49 százaléka azt hiszi, hogy a pszichológus a pszichiátriai betegeket kezeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.