Az Amerikai Egyesült Államokban élő biológusnak, a Pennsylvaniai Egyetem kutatóprofesszorának – akinek az elmúlt több mint 30 évben az állt kutatásainak középpontjában, hogy az mRNS-t klinikailag alkalmazható terápiás molekulává alakítsa – a Semmelweis Egyetem rektora adta át csütörtökön a kitüntetést.
Merkely Béla köszöntőjében úgy fogalmazott: Karikó Katalin példát mutatott mindenkinek,
felfedezésével pedig emberek millióinak az életét menthette meg,
és neki köszönhető az is, hogy ma már egy biztonságosabb világban élhetünk, hiszen van fegyverünk a koronavírus ellen. Felfedezése nélkül nem sikerült volna ilyen hatékonysággal leküzdeni a Covid–19-járványt, és jóval több áldozatot követelt volna a pandémia – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy Karikó Katalin méltón csatlakozik a Semmelweis Budapest Award eddigi kitüntetettjeihez, köztük Roska Botond neurobiológushoz és Gloviczki Péter érsebészhez.
A díj átadását követő előadásában sokszorosan kitüntetett Karikó Katalin áttekintést adott az mRNS-technológiáról, annak 1961-es felfedezésétől egészen az mRNS-alapú, koronavírus elleni vakcináig. Az előadása után újságíróknak is nyilatkozott a világhírű professzor, aki elmondta, nem szakadt el teljesen korábbi munkahelyétől, a BioNTech-től. Az alelnöki posztról valóban leköszönt, ám a munkacsoportjával még mindig kapcsolatban van. A cégvezetésből való távozását azzal magyarázta, több időre van szüksége ahhoz, hogy lépést tudjon tartani a tudománnyal – fogalmazott a tudós, aki arról is beszélt, hogy daganatos megbetegedések kezelésére úgyszintén vizsgálják az mRNS-technológiát.
A Semmelweis Budapest Awardot az egyetem szenátusa 2009-ben alapította. A kitüntetést olyan természettudományos területen dolgozó, világszerte elismert eredményeket elérő tudósoknak ítéli oda az intézmény, akiknek munkássága új utat mutat és az emberiség fejlődését szolgálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.