A választásra jogosultak csaknem egyharmada élt az elektronikus szavazás lehetőségével, amire korábban még soha nem volt példa – közölte az észt választási bizottság. Az interneten adta le voksát Alar Karis államfő és Kaja Kallas miniszterelnök is.
Mindenki szabadon dönthet arról, milyen módon akar szavazni
– írta Karis a Facebook-oldalán. Hozzátette: az e-államban és az e-szavazásban ugyanúgy megbízik, mint az összes többi e-szolgáltatásban a banktól az adóhivatalig. A politikus arra kérte az állampolgárokat, hogy vegyenek részt a választáson.
Észtország volt az első állam, amely lehetővé tette az internetes szavazást a választáson. Az eljárás nemzetközileg sok helyen vitatott, mert kétségek merülnek fel működésének megbízhatóságával kapcsolatban, azonban az 1,3 milliós balti országban bevált a módszer. Míg az első kísérlet, a 2005-ös helyhatósági választás alkalmával a szavazatok alig 2 százalékát adták le online, addig az idei parlamenti választáson a 965 ezer választásra jogosult közül több mint 313 ezer ember szavazott elektronikus úton az előzetes adatok szerint.
Ez legalább 65 ezerrel több, mint a legutóbbi, a 2019-es parlamenti választáson mért adat.
Észtországban az e-szavazáshoz számítógépre, személyi igazolványra és egy speciális kártyaolvasóra van szükség. A voks leadása mindössze néhány percet vesz igénybe: miután az állampolgár letöltötte a megfelelő alkalmazást a választási hatóság honlapjáról, PIN-kóddal azonosítja magát, szavaz, majd digitális aláírásával hitelesíti. Alternatívaként egy speciális SIM-kártyával ellátott mobiltelefon is használható az azonosításhoz.
A hagyományos szavazással ellentétben a választópolgár a választás végéig meggondolhatja magát, újra szavazhat, de csak az utolsóként leadott voks számít. Ha a választópolgár eredetileg elektronikusan szavazott, de a választás napján – amikor az e-szavazás már nem lehetséges – úgy dönt, hogy elmegy egy hagyományos szavazóhelyiségbe, és papírszavazatot ad le, az online leadott voksát törlik. Az e-szavazás végeredménye tehát csak a szavazóhelyiségek bezárása és a kettős szavazatellenőrzés után áll rendelkezésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.