Fordulat állhat be Dél-Korea tartózkodásában, a Reuters hírügynökség értesülései szerint Jun Szuk Jol elnök immár hajlandó változtatni Szöul eddigi hozzáállásán, és mégis szállíthatnak fegyvereket Ukrajnának. Dél-Korea eddig határozottan ellenállt minden nyugati kérésnek, és kizárólag humanitárius segélyekkel segített Kijevnek. Most viszont megindulhatnak a fegyverszállítások, amely sokkal nagyobb fordulatot hozhat a háború menetében, mint elsőre tűnik.
Dél-Korea ugyanis a világ egyik legerősebb és legfejlettebb hadseregével büszkélkedhet, amelyet nemcsak Észak-Korea ellen fejlesztettek az elmúlt évtizedekben, de időközben annyira ütőképessé vált, hogy immár Kínával is felvehetné a versenyt egy esetleges támadás során. A dél-koreai hadiipar messze földön híres, technológiában az amerikaival vetekszik, nem csoda, hogy egyre több NATO-tagállam inkább Szöultól vesz fegyvereket, nem pedig az Egyesült Államoktól. Így döntött nemrég Lengyelország is, amely tankokat, lövegeket vásárol a következő években Dél-Koreától, több milliárd dollár értében.
A Reuters interjújában a dél-koreai elnök azzal indokolta az esetleges döntést, hogy Ukrajnában egyre több atrocitás éri a civileket és folyamatosan megsértik a nemzetközi egyezményeket. Jun mindezt azelőtt mondta, hogy jövő héten Washingtonba látogat, ahol Joe Biden amerikai elnökkel találkozik. Ez újabb lökést adhat a dél-koreai fegyverszállításoknak.
Amíg nem születik döntés, addig ezt nehéz meghatározni, de az egyik fő termék a tüzérségi lövedék lehet. Dél-Koreának óriási tartalékai vannak 155 milliméteres lövedékekből és könnyen lemondhat a raktára bizonyos részéről Ukrajna javára, Kijev ugyanis lassan teljesen kifogy ezekből, miután naponta több ezret lőnek ki az oroszokra.
Március elején Dél-Korea 500 ezer 155 milliméteres tüzérségi lőszer kölcsönadásáról állapodott meg az Egyesült Államokkal, nagyobb mozgásteret biztosítva ezzel Washingtonnak Ukrajna lőszerellátásában. Akkor még azért döntöttek a lőszerek kölcsönadása mellett az értékesítésük helyett, hogy minimalizálják a felhasználásuk lehetőségét az ukrajnai háborúban.
A muníció csak az Egyesült Államok saját készletének feltöltését szolgálhatja Szöul kikötése szerint. Ez várhatóan nemsokára megváltozik.
Ezenfelül ugyanis akár K9-es ágyúkat, K2 tankokat és Csunmu rakétavetőket is adhatnak, amelyek sokkal precízebbek és erősek, mint amilyenek az oroszoknak vannak. Egy nagyszabású fegyvertámogatás új lökést adhatna az ukrán hadseregnek, hogy megindítsák az offenzívát a megszálló erők ellen. Persze az is kérdés, hogy mit szól ehhez Kína.
Emiatt is mondta azt a dél-koreai elnök, hogy a döntést alaposan meg kell fontolniuk, mert egyik oldalt sem szeretnék nyíltan magukra haragítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.