Túlzás nélkül korszakos bejelentést tett a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt. (GYSEV) hétfő este a közösség oldalán. Ebben arról tájékoztatják az utasokat, hogy 2023. május 1-jétől a GYSEV hálózatán feltételes megállási rendet vezetnek be.
Ez a gyakorlatban azt fogja jelenteni, hogy
a személyvonatok kizárólag jelzésre állnak majd meg.
Ezért a cég arra kéri az utazóközönséget, hogy leszállási szándékukat minden esetben időben jelezzék a leszállásjelző gomb megnyomásával.
A bejelentés nagy horderejű, hiszen az utasok tömegeit fogja érinteni – még akkor is, ha jelenleg csak a személyvonatokról van szó –, ezért nem árt, ha tisztában vannak a két hét múlva élesedő intézkedéssel.
Ugyanakkor ez az eljárás nem példátlan Magyarországon, hiszen a nagy testvérnél, a MÁV-nál már évtizedes múltra tekint vissza. Igaz, nem általános gyakorlatról van szó ott sem: a feltételes megállás rendszerét, illetve a leszállásjelzést a MÁV-Start
Az, hogy a GYSEV is rálép erre az útra, a semmiből érkezett. A GYSEV honlapján egyelőre nem is találtuk nyomát, viszont a bejelentés helyének megválasztott közösségi médiás profil a GYSEV hivatalos felülete, így az új közlekedési rend tényként kezelendő.
A változás jelentőségét mutatja, hogy a Facebookon néhány óra alatt több mint ezren osztották meg a posztot. Az intézkedés kapcsán jó néhány kérdés is felmerült a kommentek között: mi lesz a felszálló utasokkal, mi lesz azokon a vonatokon, amelyeken nincs leszállás jelző gomb stb. Nem elvitatva, hogy fontos módosítás van készülőben, azt azért meg kell jegyezni, hogy külföldön ez a rend több helyen, hosszú ideje jól működik, és a MÁV-nál sincs panasz rá. Az utasok gyorsan alkalmazkodnak, és nem okoz számukra problémát. Arról nem beszélve, hogy az eljárás pontosabb közlekedést és üzemanyag-, illetve árammegtakarítást is eredményez, ami a jelenlegi, rezsinehéz időszakban különösen előnyös.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.