A francia alkotmánytanács rábólintott Emmanuel Macron nyugdíjkorhatár-emelési tervére, amivel az elnök egy lépéssel közelebb került a népszerűtlen törvénycsomag elfogadásához – írta a Bloomberg.
A kilenctagú, főként volt politikusokból és magas rangú tisztviselőkből álló tanács péntek késő délután, hosszú egyeztetés után jóváhagyta a törvényjavaslat alapvető elemeit, köztük a kulcsfontosságú, vitatott rendelkezést is, amely két évvel, 62-ről 64 évre emelné a minimális nyugdíjkorhatárt.
A tanács szerint a kormány intézkedései összhangban vannak az alkotmánnyal, és zöld utat adtak Macron tervének.
A testület azonban elutasította az ellenzék által támogatott kiegészítést, amely arra kötelezné a kormányt, hogy a nyugdíjkorhatár-emelésről népszavazást tartson – bár a lakosság és az ellenzék számára ez kedvező lett volna, a lépés meghosszabbította volna a politikai és jogi bizonytalanságot.
Macron és kormánya azt reméli, hogy az Alkotmánytanács döntése véget vet a további, időnként erőszakba torkolló, szakszervezetek által vezetett tüntetéseknek.
Az országnak tovább kell haladnia, dolgoznia kell, és szembe kell néznie a ránk váró kihívásokkal
– mondta a francia elnök a hét elején.
A döntés nem javított a népszerűségén: a szakszervezetek és az ellenzék figyelmeztettek, hogy nem fognak meghátrálni, és felszólították Macront, hogy ne hirdesse ki a törvényt. A tanács döntését hatalmas tömeg fogadta a párizsi városháza előtt, és a javaslat ellen tüntetettek.
Az ellenzék újabb népszavazási javaslatot nyújtott be, amelyet a tanácsnak május elején kell megvizsgálnia.
Politikai megfigyelők szerint a kormány reformjával kapcsolatos széles körű elégedetlenségnek hosszabb távú következményei lehetnek, beleértve a szélsőjobboldal lehetséges megerősödését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.