„A béke álmát éneklő kórus szólamának leáldozóban van, miközben a háború szólistái utat törnek maguknak” – fogalmazott budapesti látogatásán Ferenc pápa. Szavait igazolja, hogy a napokban nem enyhül, hanem fokozódik a világban a feszültség: folynak tovább az ukrajnai harcok, amelyek pénteken sok civil áldozatot szedtek, a világhatalmak között pedig pengeváltások zajlanak.
Komoly csapást hozhat a német ipar számára és megszakíthatja az európai–kínai kapcsolatok javulását, ha Németország megteszi, amit a hírek szerint fontolgat, és korlátozza a félvezetők gyártásához szükséges vegyi anyagok exportját Kínába – írta szakértőkre és egy külügyi szóvivőre hivatkozva a Global Times, a kínai kommunista párt ellenőrzése alatt álló angol nyelvű hírportál.
Ezzel párhuzamosan a Bloomberg hírügynökség portáljának szombati vezető anyaga arról szól: az Európai Unió országai – köztük Németország, Olaszország és Hollandia – korlátoznák a kínai exportot és befektetéseket, aminek a fő oka, hogy Peking annak ellenére továbbra is szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal, hogy az lerohanta Ukrajnát és háborút folytat ellene.
A Bloomberg szerint jelentős változásról van szó, hiszen Európa eddig elzárkózott attól, hogy az Egyesült Államok nyomásának engedve lebontsa a gazdasági kapcsolatait Kínával.
A változás a politikai retorika szintjén is érzékelhető, az európai kritikák Kínát illetően felerősödtek – írta a hírügynökség, kiemelve Annalena Baerbock német külügyminiszter közelmúltbeli kínai látogatását követő nyilatkozatát, amely szerint Kína partner, versenytárs és rendszerszerű rivális, és amihez hozzátette:
Sajnos a benyomásunk az volt – hangsúlyozni szeretném, sajnos –, hogy a rendszerszerű rivális aspektus egyre erősödik.
Ehhez képest enyhébb tónusú volt Mao Ning kínai külügyi szóvivő reakciója a hírekre a lehetséges német exportkorlátozásokról: pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: Kína fontos része a globális félvezetőpiacnak, a gazdasági és kereskedelmi együttműködés mindenkinek kölcsönös előnyökkel jár. Ugyanakkor a függés csökkentésére hivatkozva exportkorlátozásokat bevezetni Kína ellen nem konstruktív, a végén másoknak és maguknak is ártanak vele, és a globális ipari és szállítási láncokat is destabilizálhatja – mondta a szóvivő.
Kína sürgeti ezeket az országokat, hogy tartsák tiszteletben a piacgazdaság törvényeit és dolgozzanak együtt Kínával a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rend fenntartásán, előremozdítva egy nyitott globális gazdaság építését
– mondta.
Vagyis Kína, amelyet korábban Nyugatról gyakran azzal kritizáltak, hogy nem nyitja elég szélesre a kaput piacain a külföldiek számára, retorikájában a folytatódó globalizmus védelmezőjévé és a protekcionizmus ellenzőjévé vált.
A szóvivőnél keményebben nyilatkoztak a hivatalos lapnak tekinthető portál által megszólaltatott szakértők. Szerintük a német fejlemények háttere, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorol Berlinre, miközben egyes német politikusok protekcionista eszközökkel kívánják megtámogatni a belföldi ipart.
Két világhatalom már sok? Érkezőben a harmadik is – és nem NyugatonÉvek alatt átformálta a politikát és az életünket a növekvő gazdaságú Kína megérkezése a világhatalmi státuszba. Ha ismeretlennek és veszélyesnek látszik az új képlet, mire hozzászoknánk, még bonyolultabbá válhat a helyzet: könnyen lehet, hogy az új generációknak már három világhatalomhoz kell hozzáedződniük. |
Ma Csi-hua technológiai elemző szerint a probléma onnan ered, hogy egyes hagyományosan erős európai uniós szektorok, mint az elektromos autók gyártása, egyre nagyobb hátrányba kerülnek Kínával szemben, ami a válság érzetét kelti, ezért fordulnak a politikusok a protekcionizmushoz. Ha azonban ezt meg is valósítják, az komoly kárt okozhat a kínai–német és a kínai–EU kapcsolatokban – írja a kínai lap, szakértőket idézve.
A Bloomberg cikke szerint az USA és az EU azon dolgozik, hogy eszközöket találjon Kína fejlődésének a lassítására az olyan területeken, mint a félvezetők gyártása és a védelmi ipar. A szövetségesek exportkorlátozásokról, a beruházások szigorúbb ellenőrzéséről tárgyalnak, és szorosabbra fűznék együttműködésüket a kritikus nyersanyagokat illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.