Azonnal fel kell hagyni minden olyan katonai együttműködéssel Észak-Koreával, amely a nemzetközi békét veszélyezteti – szögezte le szerdán a dél-koreai elnök Jakartában. Jun Szok Jol a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségét (ASEAN) alkotó országok állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján elhangzott figyelmeztetését a dél-koreai elnöki iroda tolmácsolta.
A nap folyamán később, az ASEAN tagországainak képviselői, valamint Kisida Fumio japán és Li Csiang kínai miniszterelnök részvételével tartott megbeszélésen Jun azt mondta, Szöul közösen dolgozik Tokióval és Pekinggel azon, hogy a három ország 2019-ben megszakadt megbeszélései újrakezdődjenek. A tárgyalások a Japán háborús múltjával kapcsolatos ügyek, a többi között a Dél-Korea által követelt háborús jóvátétel miatt szakadtak meg.
A dél-koreai elnök egyúttal aláhúzta:
le kell állítani Észak-Korea minden illegális tevékenységét, amellyel nukleáris fejlesztéseit és rakétaprogramját finanszírozza,
a többi között Phenjan azon gyakorlatát, hogy voltaképpen rabszolgának küld külföldre észak-koreai munkásokat, majd fizetésüket szintén ezen programokra fordítja.
Észak-Koreának ENSZ-határozatok tiltják a ballisztikus rakéták fejlesztését, amelyek típustól függően akár nukleáris robbanófejek célba juttatására is képesek lehetnek. A phenjani vezetés súlyos nemzetközi szankciók hatálya alatt áll nukleáris programja miatt.
Újabb hidegháború kirobbanásától tart KínaPeking szerint a jelenlegi globális feszültségek, félreértések és egymással ellentétes érdekek egy új hidegháború felé sodorják a világot. A kínai miniszterelnök szerint el kell kerülni a világ blokkosodását, és a vitákat kezelni kell. |
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) továbbá egy 2017-ben elfogadott határozatban kötelezi a szervezet tagországait az összes észak-koreai munkás kitoloncolására. Bár a határozatot Kína is megszavazta, a koronavírus-járvány előtt
becslések szerint 100 ezer észak-koreai dolgozott Kínában, évente több mint 500 millió dollárt (179 milliárd forint) küldve haza.
A múlt héten a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, John Kirby azt mondta, amerikai információk szerint Oroszország és Észak-Korea között egyre intenzívebbek a fegyverkereskedelmi tárgyalások.
Phenjan és Moszkva tagadja a két ország közötti fegyverkereskedelemről szóló állításokat, Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter azonban a hét elején tett nyilatkozatában nem zárta ki egy orosz–észak-koreai közös hadgyakorlat lehetőségét. Emellett a Világgazdaság arról is írt, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető hamarosan Oroszországba látogathat, hogy tárgyalóasztalhoz üljön Vlagyimir Putyinnal.
Kim várhatóan Vlagyivosztokban, a vasárnap kezdődő Keleti Gazdasági Fórumon találkozna Putyinnal, hogy az országaik közti katonai együttműködés elmélyítéséről, valamint a Moszkvának nyújtott fegyverszállítmányokról tárgyaljanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.