Teljes sorcserére került sor a japán kormányban. Kisida Fumio japán miniszterelnök szerdán átalakította kabinetjét, és a felkelő nap országában rekordszámúnak számító öt nőt nevezett ki miniszterré. A lépés célja, hogy megfordítsa a kormány népszerűségének folyamatos visszaesését. Kisida abban bízik, hogy az átalakítás új lendületet ad kormányának, egyúttal megnyitja az utat Liberális Demokrata Pártja számára, hogy győztesen kerüljön ki a következő képviselőházi választásokból, és megerősítse párton belüli pozícióját a jövő évi pártelnöki választás előtt – számolt be a Kyodo News.
Kisida Fumio nemcsak hogy új kormányt alakított, hanem szinte teljes sorcserét jelentett be. A 19 miniszter közül 11 új tárcavezető van, de azért néhány kulcsfontosságú tagot megtartott a stabilitás érdekében.
A külügyminisztérium élére Joko Kamikava volt igazságügyi minisztert, veterán női törvényhozót nevezte ki. Sunicsi Szuzuki pénzügyminiszter, Hirokazu Matsuno kabinetfőtitkár és Jaszutosi Niszimura ipari miniszter maradt a pozíciójában.
Az átszervezésre azért került sor, mert az eddigi Kisida-kabinet támogatottsága folyamatosan csökkent,
amit részben a My Number nemzeti azonosító kártyarendszerrel kapcsolatos problémák okoztak, részben pedig a közvélemény frusztrációjának tudható be, amelyet a béremelések elmaradása miatti áremelkedés idézett elő.
A kormányban helyet kapót Matsuno, Nishimura és Hagiuda kulcsemberei a legnagyobb, párton belüli konzervatív csoportnak, amelyet korábban Abe Sindzó volt miniszterelnök, Japán leghosszabb ideig hivatalban lévő kormányfője vezetett, akit tavaly egy kampányrendezvény után halálos lövés ért.
Kisida nem először váltja le kvázi a teljes csapatát. Korábban a kormánypárt vezetésében is jelentős változásokat eszközölt, csupán négy fontos embert tartott meg.
A jelenlegi kabinet-átalakítás nem titkolt célja az sem, hogy felfrissítse az egyébként férfi politikusok által dominált vezetői posztról alkotott képet.
Az átszervezést követően a kormányfő elsősorban gazdasági lépéseken fog dolgozni az áremelkedések megfékezése érdekében, és mérlegelni fogja azt is, hogyan finanszírozzák a kabinet zászlóshajójának számító gyermeknevelési politikáját, valamint napirendre kerülnek a fukusimai atomerőműből származó kezelt radioaktív víz kibocsátásával kapcsolatos kérdésekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.