Azonnali hatállyal felfüggesztette örökségvédelmi miniszterét Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, miután az egy rádióinterjúban elképzelhetőnek tartotta atomfegyver bevetését a Hamász legyőzésére. Amichai Elijahu a Kol Berama rádiónak adott interjút, amelyben arról is kérdezték, hogy atombombát kellene-e dobni Gázára. A tárcavezető erre azt válaszolta, hogy
Igen, ez az egyik lehetőség
– számolt be róla a Magyar Nemzet.
A vallásos-nemzeti Otzma Yehudit párthoz tartozó miniszter eddigi is radikális megoldásokat javasolt a gázai fenyegetéssel szemben. A terrorszervezet október 7-ei támadása után többek között arról beszélt, hogy megtiltana bármiféle humanitárius segély beengedését az övezetbe, mert szerinte „Gázában nem léteznek ártatlan civilek.”
A politikus emellett a Gázai övezet területének visszafoglalását és az ottani települések helyreállítását is támogatja, a palesztin lakossággal kapcsolatban pedig kijelentette, hogy
mehetnek Írországba vagy a sivatagba, a gázai szörnyetegeknek maguknak kell megoldást találniuk.
Elijahu korábbi radikális kijelentéseinek még nem lett politikai következménye, a vasárnap reggeli rádióinterjúban elhangzottak azonban Netanjahút is cselekvésre késztették. Korábban Jair Lapid ellenzéki vezető is az örökségvédelmi miniszter azonnali menesztését követelte a kormányból.
A Magyar Nemzet arról ír, hogy Elijahu felfüggesztése egyelőre csak a kormányülések látogatására vonatkozik. A lap idézi az izraeli kormányfő X-bejegyzését is, melyben Netanjahu világossá tette, hogy miniszterének kijelentései „nem a valóságon alapulnak”, majd hozzátette, hogy az izraeli védelmi erők a nemzetközi joggal összhangban mindent megtesz az ártatlan civilek védelme érdekében.
Amichai Elijahu azzal védekezett, hogy csak metaforaként értette a nukleáris fegyver bevetését, arra utalva, hogy erőteljes válaszra van szükség. A Magyar Nemzet cikke azt is világossá teszi, hogy az örökségvédelmi tárcavezetőnek semmilyen beleszólása nincs a katonai döntéshozatalba, és nem tagja egyetlen bizottságnak vagy testületnek sem, amelynek köze van a Hamász elleni háborúhoz.
Izrael sosem ismerte el, de nem is tagadta, hogy birtokolna nukleáris fegyvert. Az országnak valószínűleg 1960-as évek óta van atombombája, becslések szerint nagyjából 90 robbanófeje lehet – írják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.