Fű, kannabisz, gandzsa, kender – a sok néven ismert marihuána, a világ egyik legrégebbi, legnépszerűbb és sok szempontból a legelfogadottabb kábítószere, amelyet – bár még mindig rengeteg országban illegális – sokan gyógyhatásúnak tartanak, például olyan betegségek kezelésére is használják, mint a rák. Azonban ez a drog sem csodaszer, és egy új kutatás szerint a rendszeres füvezés olyan veszélyes a szívre, mint a dohányzás – írta a Bloomberg.
Bár a közelmúltig szinte az egész világon be volt tiltva, mivel a marihuánára sokan kapudrogként tekintenek, amely az olyan szerek használatához vezet, mint a heroin vagy a kokain, a stigma eltűnésével és a pozitív hatásainak felismerésével a füvet egyre több országban legalizálják. Ez a felhasználók meredek növekedéséhez vezetett, és például az USA olyan tagállamaiban, ahol ez megtörtént, a lakosság közel egyötöde használta már valamikor a kábítószert.
Nem meglepő, hogy az Egyesült Államokban a marihuána egy több milliárd dolláros üzletággá vált. A növényt magában és dohánnyal keverve elszívva, párologtatva vagy sütemény és tea formájában sokan, akár naponta fogyasztják, mivel egészségügyi szempontból több pozitív hatása is van: a stressz oldására kiváló, és állítólag rengeteg súlyos betegség, például a rák gyógyításra is képes.
A füvezés azonban korántsem kockázatmentes, egy legújabb kutatás szerint ugyanis a drog napi használata 34 százalékkal növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A National Institutes of Health kutatói több mint 150 ezer amerikait vizsgáltak meg négy éven keresztül, akiknek a kutatás kezdete előtt nem volt szívbetegségük – 45 hónap után csaknem háromezer résztvevőnél alakult ki szívelégtelenség, és egyéb érrendszeri problémák is megjelentek.
A szívelégtelenség kockázata – vagyis az, hogy a szívizom nem tud elegendő vért pumpálni az emberi test megfelelő működéséhez – harmadával magasabb volt a napi szinten füvezőknél, mint azoknál a résztvevőknél, akik soha nem nyúltak a szerhez. Az eredmények pedig még akkor is ugyanazok voltak, ha a dohányzási előzményeket és más kockázati tényezőket is figyelembe vették.
A kutatók egy párhuzamos felmérést is elvégeztek 65 év feletti, már meglévő betegséggel rendelkező amerikaiak körében, és kiderült, hogy a szívrohamok, valamint az ér- és idegrendszeri megbetegedések – például az agyvérzések száma – sokkal magasabb volt azoknál, akik gyógyhatása miatt füveztek a kezelésük alatt.
A kannabisznak egyre több pozitívumát ismerjük meg, de több tanulmányra van szükség ahhoz, hogy a káros hatásait és a magas kockázatokat ki tudjuk szűrni. Az eredményeink aggasztók, és azt mutatják, hogy a marihuánát óvatosabban kell használni az egészségügyben
– figyelmeztetett Yakubu Bene-Alhasan, a baltimore-i Medstar Health rezidens orvosa, aki a szívelégtelenséggel kapcsolatos kutatást vezette.
Egyre több európai ország legalizálná a marihuánát, az EU-nak ez nem tetszikCsehországban ugyanolyan kategóriába sorolnák a marihuánát, mint a dohányt és az alkoholt, az előkészített törvényjavaslatok azonban nem felelnek meg az uniós jogszabályoknak. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.