Székelyudvarhelyen egy 17 éves diák életét vesztette, miután maga alá temette a Tamási Áron Gimnázium diákotthonának egy leomlott épületrésze. A baleset után három másik diákot sikerült kimenteni, kettő közülük nincs életveszélyben a harmadik kómában van – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem (ISU).
A nagy erőkkel helyszínre érkező tűzoltók három 15–17 év közötti diáklányt mentettek ki a romok alól, ketten eszméletüknél voltak, a harmadik, szívleállással kihozott lányt sikerült újraéleszteni, de állapota továbbra is súlyos, lélegeztetőgépen van – mondta a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva az ISU szóvivője, Alina Maria Ciobotariu.
A negyedik áldozatot a mentőegységek órákig keresték, és két és fél órával a mentés megkezdése után az ISU közölte, hogy sikerült lokalizálni a romok alatt lévő fiút, aki eszméleténél van, a mentőegységeknek sikerült kapcsolatba lépniük és kommunikálniuk vele. Azonban az erről szóló bejegyzés később eltűnt az ISU gyorsjelentései közül. Végül helyi idő szerint 19 óra előtt 10 perccel eszméletlen állapotban emelték ki a romok alól, és a katasztrófavédelem 19:30-kor közölte, hogy az áldozat újraélesztése nem járt sikerrel.
Az összedőlt kollégium a Székelyhon hírportál szerint
a Tamási Áron Gimnázium egyetlen, még renoválásra váró épülete volt,
miután az utóbbi években a tanintézmény főépületét és az Iskola utcában található régi zárda épületét is teljesen felújították magyar állami támogatásokból. A gimnázium igazgatója, Laczkó György a lapnak azt mondta, hogy a kollégium felújítására jövőre érkezhet további anyaországi támogatás, de máris zajlanak halaszthatatlan munkálatok a Márton Áron téren található épület udvarán.
A leomlott épületrész mellett a romániai média értesülései szerint
nemrég árkot ástak, hogy elvezessék a talajvizet és a szennyvizet a most részben összedőlt épület alól.
A Hargita megyei főtanfelügyelő, Demeter Levente az Agerpress hírügynökségnek elmondta, hogy a csatornázási munkálatokra létezett érvényes építési engedély. A diákotthonban 97 tanuló lakott, akik a város különböző tanintézményeibe jártak. Elmondása szerint szerencse a szerencsétlenségben, hogy a fal nem 17 óra után, például nem éjszaka omlott le. Délután négykor aránylag kevés diák tartózkodott az épületben, mert 17 óráig a kollégium házirendje szerint szabadfoglalkozás volt.
A tragédiára Klaus Iohannis államfő is reagált, Facebook-bejegyzésében kifejezte részvétét a életét vesztő diák családjának, és mielőbb gyógyulást kívánt a sérülteknek.
„Ez a dráma brutális figyelmeztetés számunkra, hogy az iskolák biztonsága elsődleges prioritás. Azoknak a tereknek, ahol a gyerekek idejük nagy részét töltik, védelmet kell nyújtaniuk számukra a mai kor biztonsági követelményeinek megfelelően. Az épület összeomlásához vezető okokat mielőbb tisztázni kell, és a felelősöket meg kell büntetni” – olvasható Iohannis bejegyzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.