Várhatóan jövő szerdán szavaz az Országgyűlés arról a Hende Csaba által benyújtott törvényjavaslatról, amelynek értelmében az eddigi Gazdaságfejlesztési Minisztériumot Nemzetgazdasági Minisztériummá nevezik át január 1-jétől.
A tárca új neve ismerősen csenghet azok számára, akik követik a politika eseményeit, hiszen azonos nevű minisztérium már 2010 és 2018 között is létezett, előbb Matolcsy György, majd Varga Mihály vezette. A minisztérium a 2018-as választás után Pénzügyminisztériumként működött tovább, mellette 2022-ben jött létre a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A döntésre ráadásul alig pár nappal azt követően kerül sor, hogy Nagy Mártont egy kormányhatározattal kinevezték a Gazdasági Kabinet élére. Az új kabinet a korábbi Gazdasági Kabinet és a Növekedési és Versenyképességi Kabinet összevonásával jött létre, és szinte minden fontos gazdaságpolitikai kérdést Nagy Márton hatáskörébe rendelt.
A frissen benyújtott törvényjavaslat újabb jele lehet annak, hogy a gazdaságpolitikus befolyása erősödik a kormányban, egyben új gazdasági csúcsminisztérium születését is előrevetíti.
Nagy Márton egy, a héten adott interjújában arról beszélt, hogy a fogyasztás felpattanása lehet a növekedés beindulásának kulcsa, mivel az magával hozhatja a beruházások felépülését is. Azok ugyanis leginkább azokban a szektorokban estek vissza, amelyek főként a belföldi keresleten alapulnak. Miután a reálbérek növekedése már visszatért a pozitív tartományba, erre jó is az esély.
A magas béreket azonban a vállalatoknak is ki kell tudniuk gazdálkodni, ezért a kevésbé versenyképes iparágakban szükség lehet a konszolidációra, amely már el is indult egyes területeken, illetve mérethatékonysági előnyöket is hozhat magával. A miniszter arra is ígéretet tett, hogy jövőre akkor is hazánkban lesz a legmagasabb a GDP-növekedés, ha nem kapjuk meg az uniós forrásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.