BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gőzerővel zajlanak a bölcsődefejlesztések

Uniós és hazai forrásokból csaknem tízezer új bölcsődei elhelyezést biztosító férőhely építése zajlik.

A továbbiakban is folytatódnak a bölcsődefejlesztések – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára,Hornung Ágnes szombaton az MTI-vel.
 

Nursery,Children,Playing,With,Teacher,In,The,Classroom
Fotó: Rawpixel

Hornung Ágnes közleménye szerint a munka és a magánélet egyensúlyának elősegítése érdekében a kormány továbbra is elkötelezett a szülői igényekre reagáló bölcsődei hálózat bővítése mellett.
Az elmúlt évek komplex bölcsődefejlesztéseinek köszönhetően egyre több szülő tudja bölcsődében elhelyezni kisgyermekét: 2010-hez képest csaknem megduplázódott a bölcsődei ellátást biztosító férőhelyek száma, és több mint három és félszer annyi településen érhető el bölcsődei szolgáltatás. A hálózat bővülése a kisgyermeket nevelő családok választási szabadságát erősíti, ha a szülő a gyermeke hároméves kora előtt térne vissza a munka világába. Ennek érdekében 2010-hez képest mintegy kétszeresére, 32 ezerről több mint 63 ezerre emelkedett a bölcsődei ellátást biztosító férőhelyek száma.

Újabb elemmel bővül a családtámogatási rendszer

A magyar családpolitikai rendszert több ponton lehet még finomhangolni.

A bölcsődei ellátás rendszerének komplex fejlesztése keretében az elmúlt években – a bölcsőde mellett – új, rugalmasabb és a helyi igényekhez jobban igazodó ellátástípusok, mini bölcsőde, családi bölcsőde és munkahelyi bölcsőde is megjelentek a három év alatti gyermekek napközbeni ellátásában – olvasható a közleményben.
Az államtitkár kifejtette, hogy az új ellátási formák 2017-től dinamikusan fejlődnek, a mini bölcsődék már közel 4000, a családi bölcsődék pedig több mint 8700 férőhelyet biztosítanak. 

Folyamatosan javul az országos lefedettség is: csaknem három és félszer annyi – több mint 1100 – településen van biztosítva az ellátás, mint 2010-ben. Intézményekből, szolgáltatásokból négyszer annyi van, mint 2010-ben (akkor 668 bölcsőde működött) – közölte.

Minden eszközzel támogatná a kormány a gyermekvállalást

Az elmúlt évtizedben a kormány arra törekedett, hogy minden akadályt elhárítson azok elől, akik gyereket szeretnének vállalni.

A KSH kimutatása szerint évek óta fokozatosan csökken azoknak a hároméves kor alatti gyermekeknek az aránya (2017-ben 26 százalék, 2022-ben 18,5 százalék), akiknek a lakóhelyén nem hozzáférhető a bölcsődei ellátás valamely formája.
A bölcsődefejlesztések a javuló foglalkoztatási adatokhoz is hozzájárulnak, egyrészt azzal, hogy a férőhelybővítésekkel párhuzamosan új munkahelyeket teremtenek, másrészt azáltal, hogy a kisgyermekes szülők vissza tudnak térni a munkaerőpiacra akkor, amikor szeretnének – jelezte Hornung Ágnes. Hozzátette, hogy a három év alatti kisgyermeket nevelő 25–49 éves anyák foglalkoztatási rátája évről évre emelkedik, több mint 11 százalékot javult (2010-ben 66,6 százalék, 2022-ben 77,7 százalék).
Az államtitkár hangsúlyozta: 

a kormány kiemelt figyelmet fordít a bölcsődei dolgozók megbecsülésére, ennek érdekében többlépcsős, differenciált béremelést hajtott végre a bölcsődei szakdolgozók körében, így bérük 2010-hez képest átlagosan több mint háromszorosára növekedett.

A foglalkoztatott kisgyermeknevelők egyharmada már felsőfokú végzettséggel rendelkezik, számuk pedig évről évre emelkedik.
A fejlesztések a jövőben sem állnak meg: uniós és hazai forrásokból csaknem 10 ezer új bölcsődei elhelyezést biztosító férőhely építése zajlik, emellett a 2021–2027 közötti uniós fejlesztési időszakban jelentős forrás áll rendelkezésre a többi között a tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező kisgyermeknevelők tanulmányi ösztönzésére is – áll a közleményben.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.