Az Európai Unió országaiban tavaly 1,14 millió ember nyújtott be menedékkérelmet a szervezet menekültügyi ügynökségének (EUAA) szerdán nyilvánosságra hozott adatai szerint – ez a legmagasabb szám a 2015–2016-os migránsválság óta.
A statisztika a Reuters szerint ismét felszítja majd a vitát a migrációról és a radikális jobboldali érzelmeket a júniusi európai parlamenti választás előtt. Előrejelzésekben eddig is azt közölték, hogy jelentősen megerősödik majd a radikális jobboldal az EP-ben.
Változatlanul a szírek és az afgánok nyújtják be a legtöbb menedékkérelmet, az viszont újdonság, hogy
a harmadik helyen a török állampolgárságúak állnak,
akiknek a száma 82 százalékkal nőt az előző évhez képest.
Rekordmagasra, majdnem 11 600-ra ugrott az érkező palesztinok száma is Izrael és a Hamász háborújának kitörése óta. Lehetnek azonban ennél többen is, mert az uniós tagállamok többsége nem ismeri el Palesztinát önálló államként, így nehézségeket okoz a regisztrációjuk – emlékeztetett a hírügynökség.
Németország maradt tavaly is az első számú célország, ott nyújtották be a menedékkérelmek majdnem egyharmadát, míg relatív értékben Ciprus vezet, ahol egy menedékkérő jut minden 78 lakosra.
Bár a 2023-as menedékkérelmek száma éppen csak elmarad a 2016-ostól, nem számít bele az a 4,4 millió ukrán, aki az EU-ba menekült az orosz invázió elől, nekik ugyanis nem kell formális kérelmet benyújtaniuk.
A hírügynökség arra is emlékeztetett, hogy az EU határügynöksége,
a Frontex a múlt hónapban regisztrálta a legtöbb illegális érkezőt 2016 óta.
A magas számok miatt egyre élesedik a vita arról, hogyan lehetne megfékezni a migrációt, mivel egyes helyi hatóságok jelentősen túlterheltek. A német települések és önkormányzatok szövetsége is figyelmeztetett, hogy az ország elérte a befogadóképessége határát, változtatni kell a migrációs politikán európai és nemzeti szinten is.
Az EU a 2015–2016-os válság óta megszigorította a külső határok ellenőrzését és a menekültügyi törvényeket, megállapodásokat kötött közel-keleti és észak-afrikai országokkal a menekülni szándékozok helyben tartásáról.
Emellett decemberben megszületett a mérföldkőnek számító megállapodás is az új szabályokról, amelyek célja, hogy a migránsok befogadásával járó költségeket és munkát egyenletesebben osszák meg, és korlátozzák a beutazók számát. Egyes felek szerint azonban ezek a szabályok nem mennek elég messzire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.