A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál pedig a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus – olvasható a Magyar Rákellenes Liga szerdán, a nemzeti rákellenes nap alkalmából közzétett közleményében. Magyarországon 1993 óta április 10-én tartják a nemzeti rákellenes napot, az ideire a Magyar Rákellenes Liga számos érdekes és hasznos előadással készült. A rendezvényen a leggyakoribb daganatos betegségekkel kapcsolatban mutattak be egy-egy újdonságot a szakma vezető szakembereinek előadásaival.
A szervezet közleményében megszólaltatták Bogos Krisztinát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatóját, aki elmondta, hogy évente tízezer tüdődaganatos megbetegedést regisztrálnak hazánkban, és nyolcezren halnak bele a betegségbe. Hozzáfűzte, hogy mivel a tüdőrák az egyik leggyakoribb daganatos betegség, 2019 óta Hunchest néven állami szűrőprogram is létezik, amellyel elsősorban az 50 és 70 év közötti dohányosokat próbálják elérni.
A tüdőrákos esetek 80 százalékát a dohányzás okozza, és átlagosan minden 7-8. dohányosnál kialakul a tüdőrák.
A pulmonológus szakember kiemelte, hogy a programban részt vevők 5 százalékánál mutatták ki a tüdőrák korai stádiumát, ami nagyban növeli a túlélési esélyeket.
Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója az emlőrák egy új, úgynevezett brachiterápiás sugárkezelését mutatta be. A brachiterápia egy daganatközeli terápia, melynek során a sugárzó izotópot vezetik be egy vékony műanyag katéteren át a kritikus helyre. A terápia kiváltja a három-öt hetes, de legalább háromhetes sugárkezelést is, helyette négy nap, újabban már csak két kezelés történik. Az eljárás előnye a rövidebb kezelési idő, kíméli az ép szöveteket, kevesebb mellékhatása van, és az egészségügyi személyzet sem kap sugárterhelést.
Az Európai Brachiterápiás Társaság ötéves, spanyol–magyar együttműködésben megvalósított kutatásának eredményei szerint a résztvevők 96 százalékánál öt év után sem újult ki a betegség.
BioNTech: évek múlva is véd a ráktól a csodaszer, amely Karikó Katalin szabadalmára épülA BioNTech a Nobel-díjas Karikó Katalin és Drew Weissman által kifejlesztett mRNS-technológiára épülő vakcinája a hasnyálmirigyrákkal műtött betegeknél még három évvel a kezelés után is mérsékli a visszaesés kockázatát. A BioNTech két év múlva kezdi ontani a rákgyógyszereket. |
A robotsebészet friss magyarországi eredményeit mutatta be Tenke Péter, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház urológiai osztályának osztályvezető főorvosa. A robotasszisztált eljárás olyan beavatkozásoknál használható, ahol eddig nyitott vagy laparoszkópos műtét történt. Az eszközök mobilisabbak, kisebb a beteg és az egészségügyi személyzet terhelése, és segítségével olyan helyek is elérhetők a testben, amelyek eddig nem.
Tenke azt is elárulta, hogy a robotsebészeti beavatkozásokat jellemzően a prosztatadaganatoknál, a hasi, nőgyógyászati és mellkassebészeti operációknál alkalmazzák, de hamarosan fej-nyaki műtéteket is végeznek majd ilyen módszerrel.
A megelőzés és a tudatosság erősítése érdekében a Magyar Rákellenes Liga a kezdetektől aktív résztvevője a „Helybe visszük a szűrővizsgálatokat” programnak. Ezért a rákellenes nap alakalmából a szervezet Miskolc környékén öt helyszínen, a Magyar Orvostanhallgatók Szövetsége pedig a négy orvosegyetemi városban: Budapesten, Debrecenben, Pécsen és Szegeden szervez buszos szűréseket, az Országos Kórházi Főigazgatóság szűrőbuszos programjával együttműködve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.