Az Egyesült Királyság a bruttó hazai termék (GDP) 2,5 százalékára növeli védelmi kiadásait 2030-ig – jelentette be Rishi Sunak brit miniszterelnök kedden Varsóban, Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatóján. Sunak és Stoltenberg kedden Donald Tusk lengyel kormányfő kíséretében az 1. varsói páncélos dandár bázisán tett látogatást, ahol találkoztak a Lengyelországban szolgáló brit katonákkal is.
A brit kormányfő közölte: a következő hat évben London 75 milliárd fonttal (32,3 ezermilliárd forint) növeli a védelemre fordított összeget, mégpedig hitelfelvétel nélkül. Sunak beszélt azokról a biztonsági fenyegetésekről, amelyeket szerinte Oroszország, Irán és Észak-Korea jelent. Ezzel összefüggésben az egyre gyakoribb hibrid támadásokra és a dezinformációra is kitért.
Az orosz–ukrán háború kapcsán úgy ítélte meg, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll meg Ukrajnában, mivel győzelme esetén felbátorodna. Szerinte Kijev támogatásának elmaradása sokkal többe kerülne. Megerősítette, hogy London 500 millió font (215 milliárd forint) értékű új segélyprogramot indít Ukrajnának.
Jens Stoltenberg szerint a kedden bejelentett brit támogatási csomag az Egyesült Királyság elkötelezettségét mutatja Kijev iránt. A brit védelmi kiadások tervezett növelésével kapcsolatosan a főtitkár London szerepét méltatta a NATO-n belül. Kedd délután Donald Tusk a varsói kormányfői hivatalban fogadta Rishi Sunakot.
A kétoldalú találkozót követő közös sajtóértekezleten Tusk megerősítette: Lengyelország csatlakozni szeretne az európai közös légvédelmi kezdeményezéshez (European Sky Shield Initiative, ESSI). Örömét fejezte ki, hogy Varsó és London a projekt keretében még szorosabban fog együttműködni a légvédelmi beruházások terén.
Egyúttal leszögezte: a lengyel–brit együttműködés az ESSI-vel párhuzamos, brit vezetésű DIAMOND (Delivering Integrated Air and Missile Operational Networked Defences) projektben is intenzív. Ebben az összefüggésben Tusk szorgalmazta a többféle európai védelmi kezdeményezés közötti versenyzés befejezését, helyette összehangolt európai biztonságpolitika létrehozását javasolja.
Izrael és Irán nagyjából azonos katonai erőt képvisel – leszámítva az izraeli atomfegyvereketIrán a szankciók miatt kénytelen volt hadiipari önellátásra berendezkedni, miközben aktív az orosz kapcsolat. Izrael eközben élvezi a nyugati technológia teljes arzenálját. Meglepőnek tűnhet, de a két szemben álló fél a Közel-Keleten, Izrael és Irán katonailag nagyjából pariban van egy szakoldal szerint. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.