A magyar egyetemek jelentős részének kizárása a közvetlen brüsszeli finanszírozású programokból igazságtalan döntés – mondta Fellegi Áron, az EuroAtlantic Zrt. nemzetközi tanácsadó cég alelnöke az MTI-nek a kérdésről rendezett konferencián Rómában hétfőn.
Fellegi Áron hangsúlyozta, hogy az Erasmus és a Horizon Europe programokból való kizárás nehéz helyzetbe hozza a magyar egyetemeket.
"Célunk, hogy a nemzetközi közeget, közte az olasz vállalati és egyetemi környezetet megszólítva, bátorítsuk az olasz intézményeket, egyetemeket, kutatóintézeteket, hogy a jelenlegi nehéz helyzet ellenére is működjenek együtt a magyar egyetemekkel, potenciális partnerséget építsenek fel a magyar intézményekkel."
A magyar egyetemeknek az EU-forrásokból való kizárása című, angol nyelvű konferenciát, amelyet az EuroAtlantic Zrt. és a Matthias Corvinus Collegium közösen szervezett, az olasz főváros magyar kulturális intézete látta vendégül. Többek között római, nápolyi és olaszországi székhelyű nemzetközi egyetemek képviselői vettek részt a találkozón.
Rodrigo Ballester, a felsőoktatás és a kutatás nemzetköziesítéséért felelős olasz miniszteri biztos
hatalmas igazságtalanságnak és gyalázatnak
nevezte több mint húsz magyar egyetem kizárását.
Az MTI-nek kijelentette, hogy a magyar egyetemisták rosszabb helyzetben találják magukat, mint orosz hallgatótársaik, akiket egyénileg nem sújt hasonló kizárás az európai egyetemeken. Rodrigo Ballester megjegyezte, "az Erasmuson túl is van élet". Hozzátette, hogy a római konferencia a magyarországi oktatási és kutatóközpontok kiválóságának megismertetését is szolgálja, újfajta európai és nemzetközi kapcsolatok kiépítésével.
A találkozó panelbeszélgetésén felszólalt Prukner Péter, a győri Széchenyi István Egyetem digitális fejlesztési központjának adjunktusa, valamint Vincenzo Lipiello, a nápolyi II. Frigyes egyetem robotika tanszékének professzora.
Tanács a modellváltó egyetemeknek: előnnyé is kovácsolható az Erasmus-kizárás jelenlegi hátrányaHelyzetet elemeztek, okokat kerestek és megoldási javaslatokat kínáltak a Mathias Corvinus Collegium és az EuroAtlantic Zrt. korábbi konferenciájának résztvevői tavaly szeptemberben. Akkor egyöntetűvolt a vélekedés: nem passzívnak, hanem kifejezetten aktívnak kell lenniük a magyar felsőoktatás szereplőinek, és muszáj keresniük az együttműködési lehetőségeket az európai partnerekkel addig is, amíg nincs megegyezés az Európai Bizottság és a magyar kormányzat között. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.