Annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn kezdődő közgyűlésére készülő országoknak a múlt héten nem sikerült kidolgozniuk a világjárványokra való reagálás új szabályairól szóló megállapodás tervezetét, hétfőn a szervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz nyitóbeszédében arról beszélt, hogy létrejöhet a megállapodás – írja a Reuters.
A hajnalig tartó, ám végül eredménytelennek bizonyult múlt heti viták után az ENSZ égisze alatt működő szervezet tisztségviselői ugyanakkor csalódottságuknak adtak hangot, s egyben arra figyelmezettek, hogy a megegyezés akár évekbe is telhet. A tárgyalás során több delegáció az utolsó pillanatban változtatott álláspontján, mivel országuk szuverenitásának korlátozását látják a nemzetközi szerződésben, más szóval rettegnek a Covid-diktatúrától, bár ezt a veszélyt WHO határozottan cáfolja.
Az ellenállás jelképeként az ENSZ – a tárgyalásoknak helyszínt biztosító – genfi székhelye közelében például egy teherautón kifeszített hatalmas petíció hirdette, hogy:
Nem a pandémia-szerződésre, állítsuk meg az ENSZ hatalomátvételét!
Ezek után kísérlik meg a WHO 194 tagállamának miniszterei a több mint két éve tartó tárgyalások lezárását a május 27. és június 1. közötti egészségügyi világközgyűlésen.
Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztviselő szerint Washington továbbra is elkötelezett a folyamat mellett, de becslések szerint még 1-2 évig tartanak a tárgyalások.
Sok a frusztráció
– mondta.
Egy másik egészségügyi diplomata elárulta, hogy a folyamat reformját, valamint 5–24 hónapos meghosszabbítását is mérlegelik.
Mások szerint a pandémiák kitörése esetén teendő intézkedéseket is meghatározó egészségügyi szabályok módosításáról még folynak a tárgyalások és közel a megállapodás. Többek között egy új, többszintű riasztási rendszert is bevezetnének, miután a WHO-t korábban éppen azért érte kritika, mert a világszerte 19 millió ember életét követelő koronavírus-járvány kitörését követően túl lassan hirdette ki a Covid-vészhelyzetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.