Egyre több a politikai okból elkövetett támadás Németországban. A tendencia évek óta megfigyelhető, így nem csak az európai parlamenti választási kampánynak tudható be. A testi sértésig elfajuló erőszakos támadások sorozatát egyesek már a nácik felemelkedését kísérő politikai agresszióhoz hasonlítják – számolt be a Politico csütörtökön.
Matthias Ecke, a balközép Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa kórházba került, miután a múlt héten egy négy fiatalból álló csoport megverte, amikor Drezdában kiakasztotta kampányplakátjait. Ecke többek között arccsont- és szemgödörtörést szenvedett. A városban aznap este a Zöldek egyik aktivistáját is megtámadták. Őt egy csoport egyik tagja kétszer úgy arcon vágott, hogy az aktivista a földre esett, majd a támadó a társaival együtt többször belerúgott. Szintén Drezdában és múlt héten a Zöldek egyik helyi jelöltjét egy férfi félrelökte, letépte az éppen felragasztott plakátjait, majd egy fiatal nő társa leköpte. Mindezt tették úgy, hogy Yvonne Mosler televíziós stábbal forgatott. A napokban pedig a volt berlini polgármestert, Franziska Giffey SPD-s politikust támadták meg egy könyvtárban. Őt egy férfi hátulról egy „kemény tartalommal teli táskával” fejbe vágta a rendőrség szerint.
A politikusok elleni legutóbbi támadások „a német történelem legsötétebb fejezetére emlékeztetnek”
– fejezte ki aggodalmát Hendrik Wüst, Észak-Rajna-Vesztfália konzervatív miniszterelnöke a német közszolgálati televíziónak adott interjújában.
Az erőszakhullámba tartozik például az is, hogy Izraelt gyűlölők Molotov-koktélt dobtak a berlini városházára, az épületben jelentős károk keletkeztek.
A közelmúltban bekövetkezett támadások miatt a Nancy Faeser német belügyminiszter több tartományi kollégájával egyeztetett az erőszakos fellépések visszaszorítására és kilátásba helyezték a büntetési tételek szigorítását.
Németország 2001 óta tartja nyilván, hogy hány politikai okból elkövetett bűncselekmény történt a területén. Ez alapján a legtöbb 2022-ben történt, amikor csaknem 59 ezer ilyen támadást követtek el, amelyből négyezer erőszakos természetű volt. Tavaly 234 politikust és pártképviselőt bántalmaztak, ami meredek emelkedés az előző évhez képest.
A politikusok egy része a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért pártot (AfD) és a felbátorodott szélsőjobboldalt hibáztatja az eszkalációért.
A német rendőrség szerint Ecke egyik támadóját szélsőjobboldali ideológia befolyásolta.
AfD-politikusok is váltak politikai erőszak áldozataivá. Tavaly 86 alkalommal támadták meg őket, többször, mint bármely más párt képviselőit. A második legtöbbet megtámadott párt a Zöldek volt, aminek a politikusait 62-szer érte megfélemlítés. Ha minden típusú bűnözői támadást számításba veszünk, beleértve a fenyegetést és a rágalmazást is, akkor viszont messze a Zöldek a leginkább érintett párt: ellenük tavaly 1219 atrocitás történt, míg az AfD ellen 478.
A támadások nemcsak a politikusok, de a kisiskolások ellen is megszaporodtak. A német sajtó egyre többet cikkez a brutális iskolai bántalmazásokról. A rendőrségi statisztikák szerint az erőszakos esetek száma az utóbbi időben jelentősen nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.