BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mágneses vihar: Ausztriától Kínáig észlelték a sarki fényt – szombat este is érdemes lesz az égre nézni

Az egész világon észlelték péntek este a sarki fényt, ami nem másnak, mint a mágneses viharnak köszönhető, a mostanihoz hasonló erősségű vihar utoljára húsz éve fordult elő. Bár tartani lehetett tőle, eddig nem érkezett hír komolyabb ellátási zavarokról.

Nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon lehetett látni péntek éjszaka az aurora borealist, magyarul a sarki fényt – derül ki BBC riportjából. Amerikától kezdve az Egyesült Királyságon át egészen Kínáig mindenhol feltűnt az égbolton a jelenség. A kamerák élénk rózsaszín égboltot rögzítettek Ausztria felett, és lilát Németországban, de többek között Szlovákiában, Svájcban, Dániában és Lengyelországban is élvezték a fényshow-t.

Bécs felett is feltűnt a sarki fény

A szokatlan látvány oka nem más, mint amiről mi is írtunk, a mágneses vihar. A Földet utoljára 2003-ban érte a mostanihoz hasonló extrém geomágneses vihar, tehát a pénteki esemény rendkívül ritkának számít. A napkitörések miatt miatt az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala magas fokú riasztást adott ki, hasonló legutóbb 2005 januárjában fordult elő. A hivatal azt is közölte, hogy a mágneses vihar az egész Földet érintheti.

Bár tartani lehetett attól, hogy a napvihar miatt akadozhat az internet és a GPS, valamint áramkimaradásokat idéz elő, eddig nem tudni, hogy komolyabb zavarokat okozott volna az infrastruktúrában.

A BBC a mostani eset kapcsán azt írja, hogy az elmúlt egy évben több alkalom is volt, amikor az Egyesült Királyság déli részein gyengén mutatkozott meg a sarki fény. Ennek az az oka, hogy a 11 éves napciklus során közeledtünk a napmaximumhoz, amikor több napfolt található a Nap felszínén.

Az égbolt Kína Belső-Mongólia tartománya felett

 

Szombaton is látható lesz a sarki fény

A pénteken bekövetkezett extrém geomágneses vihar a legmagasabb G5-ös kategóriába került, így az Aurora aktivitása jó eséllyel szombaton is kitarthat. Bár a geomágneses vihar továbbra is az „erős” kategóriába tartozik, az előjelek alapján előfordulhat, hogy nem éri el a pénteki szélsőséget.

Mindenesetre érdemes lesz legalább fél 11-ig várni, hogy teljesen sötét legyen az égbolt, feltéve, s ha az időjárási körülmények lehetővé teszik, láthatjuk a sarki fényt.

Érdemes a fényszennyezéstől távol eső helyet keresni, ahol tiszta kilátás nyílik az éjszakai égboltra. A CNN meterológusa, Chad Myers azt javasolja, hogy legalább fél órát mindig célszerű várni, míg a napkitörés következő hulláma, ami a sarki fényt okozza, meg nem érkezik. Azt is jelezte, hogy a jelenség várhatóan három napig fog tartani, tehát az egész hétvégén látható lesz. 

Northern lights shine in the night sky
Fotó: Picture Alliance

 

Mitől rózsaszín az ég?

Az aurora borealis fényes, kavargó fényfüggönyként jelenik meg az éjszakai égbolton, színe a zöldtől a rózsaszínig és a skarlátig terjed. Ezt az okozza, hogy a nap töltött részecskéi gázokhoz jutnak a Föld légkörében. A színek annak köszönhetők, hogy a Föld légkörében lévő különböző gázokat a töltött részecskék energiával látják el.

A Föld légkörének két leggyakoribb gáza a nitrogén és az oxigén. Az oxigénatomok zölden világítanak – ez a szín látható leggyakrabban az északi fényben, míg a nitrogénatomok lilát, kéket és rózsaszínt bocsátanak ki.

A Balatonnál is észlelhető volt a sarki fény / Fotó: Varga György

A leglenyűgözőbb aurora borealisok akkor fordulnak elő, amikor a Nap valóban nagy részecskefelhőket bocsát ki, ezek az úgynevezett koronális tömegkilökődések.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.