Kommunikációs baki történhetett szombaton, a Vörös-tengeren végrehajtott húszi rakétatámadás során, a célpont ugyanis egy Kínába tartó olajszállító tanker volt.
A görög tulajdonban lévő Wind nevű tanker a hozzáférhető adatok szerint Oroszországból indult kínai célállomása irányába, s az ilyen szállítmányok az Irán-barát jemeni húszi terroristák szent ígérete szerint szabad áthaladást élveznek a Vörös-tengeren – és a Szuezi-csatornán is. Az incidens az AFP információi szerint a Bab el-Mandeb-szoros közelében, a jemeni Mokha kikötőtől mintegy 19 kilométerre történt, nemzetközi vizeken.
Szerencse a szerencsétlenségben, hogy áldozatokról nem érkezett jelentés, s hogy a ballisztikus rakéta becsapódása után irányíthatatlanná vált tankert viszonylag hamar sikerült összedrótozni, így az folytathatta útját. A panamai zászló alatt hajózó görögök nagyon siethettek,
a helyszínen cirkáló koalíciós rendfenntartó hajók segítségéből sem kértek.
A Wind orosz–kínai szállítmányáról az amerikai hadsereg központi parancsnokság rántotta le a leplet.
Az Irán által támogatott húszik november közepe óta támadják a Vörös-tengeren áthaladó hadihajókat és kereskedelmi hajókat, különösen azokat, amelyek Izraelhez, az Egyesült Államokhoz és az Egyesült Királysághoz kötődnek, válaszul Izraelnek a Hamász elleni gázai háborújára.
Ezzel gyakorlatilag lezártak egy kulcsfontosságú globális hajózási útvonalat, arra kényszerítve az Ázsia és Európa között közlekedő hajókat, hogy a Szuezi-csatorna igénybe vétele helyett Dél-Afrikát megkerülve, hosszabb, drágább útvonalon vigyék szállítmányukat a célország kikötőjébe – írja a Bloomberg.
A húszik tavaly november óta mintegy ötven hajót támadtak meg,
egyet eltérítettek, egyet pedig elsüllyesztettek. A támadások azonban egyre ritkábbak az Egyesült Államok válaszcsapásai, valamint a térségben közlekedő kereskedőhajók számának csökkenése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.