BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb hadipari beruházás: védelmi kutatóközpont jön létre Kaposváron

Védelmi kutatóközpont létrehozásáról írtak alá megállapodást Kaposváron. A városban a tervek szerint drónokat fejlesztenek, amelyek 3D-s térképekkel aknamezők azonosítására, felderítésére is képesek lesznek.

Védelmi kutatóközpont létrehozásáról kötött megállapodást a német Dynamite Nobel Defense (DND) GmbH és a Védelmi Innovációs Kutató Intézet (VIKI) kedden Kaposváron. A dokumentumot Deme László haderőfejlesztésért és innovációért felelős helyettes államtitkár, a VIKI vezérigazgatóhelyettese és Joachim Hutt, cég vezérigazgatója írta alá. 

Hajmáskér, 2023. július 10.
A magyar fejlesztésű ProTAR pilóta nélküli repülőrendszer első hivatalos bemutatója a Bakony Harckiképző Központ nullponti gyakorló- és lőterén, a Veszprém vármegyei Hajmáskér közelében 2023. július 10-én. A sugárhajtású drónt kifejezetten katonai alkalmazásra fejlesztették ki, a védelmi célú, a rendszer a hadsereg légvédelmi képességének fejlesztésére hivatott.
MTI/Vasvári Tamás
Fotó: Vasvári Tamás

Avishey Reger, a vállalat elnöke hangsúlyozta, az innovációs központtal a magyar haderőt támogatják. A kaposvári a cég első ilyen külföldi létesítménye lesz. 

Deme László többek között elmondta, a társaság a magyar honvédségnek biztosít páncélelhárító kézi fegyvereket. Kaposváron a tervek szerint drónokat fejlesztenek, amelyek 3D-s térképekkel aknamezők azonosítására, felderítésére is képesek lesznek. A fejlesztés jelentősen hozzájárul a magyar védelmi képesség erősítéséhez – tette hozzá. Szita Károly polgármester egyebek közt arról beszélt, hogy a városban tervezett tudományos ipari park első csarnokát a védelmi iparnak szentelik a Somogy vármegyei székhelyen. 

Korábban a a Világgazdaság megírta, hogy 2020 nyár vége óta a reneszánszát éli a védelmi ipar. Még gyerekcipőben jár, de hol van még a vége. a hadiipari beruházások lassan termőre fordulnak, olyannyira, hogy a Világgazdaság információi szerint 

néhány éven belül a magyar védelmiipar teljesítménye adhatja a hazai GDP 1 százalékát.

Ez szakértők szerint abszolút reális várakozás. Látva a már bejelentett kapacitásokat a védelmi ipar rövid távon is képes ekkora mértékű GDP-hozzájárulást felmutatni. Számos fegyvergyárról és termelőüzemről, kutatási és fejlesztési bázisról van szó, még hozzá a következőkről:

  1. Zalaegerszeg – lánctalpas és kerekes járművek,
  2. Várpalota – lő- és robbanószer,
  3. Kaposvár – kiegészítő radar- és fegyverrendszerek integrációja,
  4. Győr – páncélozott harcjárművek,
  5. Kiskunfélegyháza – kézilőfegyver,
  6. Gyula – alkatrészek civil és katonai helikoptereknek,
  7. Nyírtelek – radarok,
  8. Szeged – elsődlegesen civil felhasználású lézertechnológia.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.