Ha épségben visszatér a kínai Csang’o-6 küldetés űrszondája, úgy Kína lesz az első, aki sikeresen megjárta a Hold sötét oldalát, és kőzetmintákat hozott a Földre. A friss hírek szerint az űrszonda landolt a Déli-sark Aitken-medencéjében, melyet még kevésbé térképeztek fel az űrkutatók. Az űrszonda egy mechanikus kar és fúró segítségével 2 kilogramm felszíni és föld alatti anyagot gyűjt össze két napon keresztül.
A mintákat egy fém vákuumtartályban viszik vissza a Hold körül keringő modulba, majd a konténert egy re-entry (újra belépő) kapszulába helyezik át, amely június 25-én tér vissza a Földre, Belső-Mongóliába – írja a Sky News.
A küldetés célja, hogy Kína új támpontokkal szolgáljon a Hold 4,5 milliárd éves történetéről és a Naprendszer kialakulásáról.
A küldetés számos mérnöki újítást, nagy kockázatot és nagy nehézségeket foglal magában – közölte honlapján a Kínai Nemzeti Űrhivatal, majd azzal folytatta, hogy „ez Kína második küldetése a Hold túlsó oldalán – egy olyan régióba, amelyet egyetlen ország sem térképezett fel eddig”.
Kína már márciusban fellőtt egy olyan műholdat, amely kommunikációs hídként működik a földi műveletek és a Hold sötét oldalán történő küldetés között, és ezzel Peking szerint új szakaszba lép az ország hosszú távú holdkutatási programja. A műhold emellett a 2026-ban induló Csang’o-7 és a 2028-ban induló Csang’o-8 Hold-misszió közvetítő platformjaként is szolgál majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.